Neuralink masum bir proje mi?

İsmini daha çok kurucusu olduğu SpaceX ve Tesla OpenAI şirketleri ile duyduğumuz Elon Musk 2016 yılında kurduğu Neuralink isimli insan-bilgisayar arayüzünü oluşturmayı sağlayan projesini 29 Ağustos tarihinde 1 yılın ardından tekrar bir sunumla tüm dünyaya tanıttı. Proje insanlığın yararına mı? Yoksa zararına mı? Sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

SpaceX’in yeniden kullanılan roketleri ve Mars projesi, Tesla’nın otomotiv devrimi yaratan elektrikli ve otonom sürüş sistemleri küresel internet projesi Starlink ve şimdi de insan beynini bilgisayara bağlayan Neuralink. Elon Musk’ın kurucusu olduğu bir şirket daha, teknoloji ve insanlık tarihinin kırılma anlarından birisini gerçekleştirdi. Musk’ın gerçekleştirdiği sunumda neuralink çipleri canlı olarak bir domuz üzerinde denendi. 

110

Her ne kadar insan beynini bilgisayara bağlamak üzere yıllardır çalışmalar yapılsa da Neuralink, tüm bu birikimi somutlaştıran ve ticari forma getiren dünyadaki ilk şirket oldu. Bir başka deyişle Neuralink’in geliştirdiği teknoloji sayesinde beyin bilgisayar arayüzleri tıpkı akıllı telefonlar gibi yaygın teknolojiler arasına girebilecek. Bir işitme cihazına benzer bir forma sahip olan söz konusu cihaz, geleceğin teknolojilerine yön verebilecek. 

210

NEURALİNK ÇİPİNİN ÖZELLİĞİ NELER?

Yapılan sunumda 23 mm çapa ve 8 mm kalınlığa sahip olduğu çip aynı zamanda bataryasının da 24 saat kadar kullanıcıya kullanım süresi tanıdığı her bir çipte 1024 elektrot olduğu (projeye ilk başlanıldığında bu rakam 100’dü) cihazın bluetooth ile çalıştığı ve sıcaklık, basınç gibi verileri ölçebildiği açıklandı. Çipin beyne takılma süresinde anestezi ile uyutulmaya gerekmediği ve enfeksiyon riski olmadığının altı çizildi. Lazer göz ameliyatı kadar kolay ve dakikalar içerisinde uygulanabilen çipin en önemli özelliği ise teknoloji uzmanları ve bunu duyan insanları rahatsız ediyor. O özellik ise cihaz, internete bağlanabilen her türlü elektronik aletin beyin sinyalleri, yani düşünceler ile kontrol edilmesini sağlıyor. Akla gelen ilk soru ise beynimizin yönetiminin elimizde olmayacağı oluyor.

Akıllara çeşitli mantıklı komplo teorileri gelse de düşünülen kötü şeylerin insanlığın başına gelmesi için projeye bakıldığında yarım asır gibi bir süre olduğu da ortaya çıkmakta. Şu an için neuralink’in güvenli olduğunu şeffaf amaçlarla kullanıldığı ispatlamak için şirketin önündeki en büyük engel ise klinik testler. İnsan vücuduna yapılması planlanan bu elektronik müdahalenin herhangi bir tehlikeye yol açmadığını kanıtlamaları gerekiyor. Bu nedenle şirket, 2020’nin son aylarına girdiğimiz şu günlerde klinik testlere başladı. Bu araştırmalar sırasında kullanıcıların karşılaşabilecekleri klinik semptomlar takip edilecek ve cihazın son formuna ulaşılacağı öngörülmekte.

410