Türkiye Neuralink için endişe içinde

Pazar araştırma şirketi DORinsight tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Elon Musk’ın beyne çip teknolojisi olarak özetlenen Neuralink projesine Türk halkının güven ve endişe düzeyini ortaya çıkardı. Geleceğin teknolojilerinden biri olarak nitelendirilen Neuralink projesine yapılan araştırmalar sonucunda Türk halkı olarak bizler hangi gözle bakıyoruz? Sizler için derledik…

Elon Musk’ın insan beynine çip yerleştirmek üzere çalıştığı Neuralink projesini tanıtmasıyla tüm dünyada gündem değişti. Yapılan araştırmalar sonucunda Türk halkı bu teknolojinin kendi üzerinde denenmesine ve yerleştirilmesine razı değil. Her beş kişiden biri ise yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğini düşünüyor. Ve katılımcıların yüzde 80’i yapay zeka ve tüm biyoteknoloji ürün ve hizmetleri için hukuki düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyor. 

110

KATILIMCILARDAN ÇOĞU TEKNOLOJİDEN HABERDAR

Araştırma 9-14 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmaya Türkiye temsili, A-B-C1-C2-D sosyo-ekonomik segmente mensup 2.873 kişi katıldı. Araştırmada öncelikle Neuralink projesinden haberdarlık durumu sorgulandı. Buna göre katılımcıların yüzde 74’ü Neuralink projesini duyduğunu, yüzde 26’sı ise haberdar olmadığını belirtti.

210

KADINLAR PROJEDEN ENDİŞELİ!

Buna göre katılımcıların yüzde 57’si Neuralink projesiyle beynin karmaşık yapısının deşifre edebileceğini düşünüyor. Projeyi destekleme konusunda daha geri planda kalan kadın katılımcıların beynin deşifre edilebileceğine ilişkin endişelerinin erkek katılımcılara oranla daha yüksek olduğu gözlemlendiği görüldü.

NEURALİNK’E İNSANLAR ŞÜPHEYLE BAKIYOR!

Neuralink projesinin katılımcılar nezdinde neler hissettirdikleri sorgulandığında da heyecan ve endişe başa baş noktada yer aldı. Yani Neuralink projesi hem heyecanlandırıyor hem endişelendiriyor. Katılımcıların yüzde 45’i bu projenin kendilerini heyecanlandığını, yüzde 43’üyse endişelendirdiğini ifade etti. Hiçbir şey hissetmediğini belirtenlerin oranıysa yüzde 12’de kaldı.

410