Netflix Türkiye'den çekiliyor mu?

Film ve dizi izleme platformu olarak ön plana çıkan Netflix, hazırladığı özel projelerle dünya çapında popülerliğe ulaştı. Kültür sanat sektöründe en çok kazanan dijital platformlar arasında bulunan Netflix, kullanıcı sayısı ile de Türkiye'nin de dahil olduğu 190'dan çok ülkede aktif olarak kullanılıyor. Son günlerde RTÜK'ün dijital alanlarda yayın yapmak için lisans zorunluluğu getirmesinin ardından gözler Üst Kurul'a başvuran şirketlerde.. Hangi şirketlerin başvuru yaptığı merak ediliyor.

Son dönemde dijital yayıncılık hızla artıyor. Özellikle reklamsız dizi, film izlemek isteyenler dijital ortamı tercih ediyor. Bugünlerde internet üzerinden yapılan yayınlara Radyo ve Televizyon Kurumu (RTÜK) denetimi yolunu açan ve bu yayın platformlarına lisans alma zorunluluğu getiren yönetmelik tüm maddeleriyle yürürlüğe girdi. RTÜK Başkanı, aralarında Netflix, puhutv ve BluTV'nin de bulunduğu 600'den fazla kuruluşun lisan ve izin başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

RTÜK’ün dijital alanlarda yayın yapmak için lisans zorunluluğu getirmesi ardından Üst Kurul’a başvuruda bulunmadığı belirtilen Netflix'e ilişkin çok konuşuldu. Türkiye'den çekileceği konuşulan Netflix, öğleden sonra ABD ile eş zamanlı bir şekilde açıklama yapacağını duyurdu. Bugün RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Netflix'in de lisans için başvuranlar arasında olduğunu ifade etti. 

Şahin Twitter hesabı üzerinden yayınladığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin NETFLIX, BLU TV, PUHU TV, TURKCELL, VODAFONE, DIGITURK, TİVİBU gibi sektörde etkili yayıncıların da aralarında bulunduğu 600’ün üzerinde kuruluştan lisans ve izin başvurusu aldık. Hayırlı olsun."

Ne olmuştu?

İnternet üzerinden dizi ve film izleme platformu Netflix'in RTÜK'e lisans başvurusu yapmadığı açıklanmış ve Türkiye'den çekileceği konuşulmaya başlamıştı. Netflix ise öğleden sonra bir açıklama yapacağını duyurmuştu. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, lisans almak için Üst Kurul’a başvuran kurumların sayısının 590 olduğunu söylemiş, bilişim avukatı Prof. Dr. Yaman Akdeniz ise bir tweet atarak, Netflix’in lisans almak için RTÜK'e başvurmadığını aktarmıştı. Az önce aktarılan bilgilere göre Netflix, Türkiye'deki yayın hayatı için başvuruda bulundu. 

 Netflix ne zamandan beri Türkiye'de yayın yapıyor?

2015 yılında hizmet verdiği 60'a yakın ülkede 70 milyon eve giren Netflix, 2016 yılında büyük bir hamle yapmış ve hizmet verdiği ülke sayısını 190'a çıkarmıştı. 2016'da yılında yeni ülkelere açılma kararı alan Netflix bu adımı sonrası Türkiye'de de hizmet vermeye başlamıştı.