Netanyahu ofisindeki belgeleri imha ettirmiş!

İsrail medyası, koltuğunu Bennett’a devreden eski İsrail Başbakanı Netanyahu’nun görevden ayrılmadan önce ofisindeki belgeleri imha ettirdiğini iddia etti.

İsrail merkezli Haaretz gazetesinde yer alan bir haberde, eski İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun ofisini terk etmeden önce bazı belgeleri imha ettiği öne sürüldü. Yolsuzluktan yargılanması söz konusu olan eski başbakanın, ofisindeki bazı belgeleri bu nedenle yok etmek istediği tahmin ediliyor.

İddiaya göre, başbakanlık ofisindeki kasalarda saklanan belgeler, İsrail’in yeni Başbakanı Naftali Bennett göreve gelmeden önce Netanyahu’nun emriyle imha edildi. Yasalara aykırı bir şekilde gerçekleştirilen eylemde hangi belgelerin imha edildiği ise bilinmiyor.

Haberde, başbakanlık yetkililerinin söz konusu iddialardan habersiz olduğu ancak araştırma başlatacaklarını ifade ettiği yer aldı.

Netanyahu’nun sözcülerinden biri ise belgelerin imha edilmesine yönelik iddiaların gerçek olmadığını ifade etti.

Kasalarda saklanan belgelerin yasa gereği başbakanlık ofis arşivlerine aktarılması ve gerektiğinde başbakanın veya diğer üst düzey yetkililerin bu belgelere ulaşabilmesi gerekiyor. Resmi veya özel tüm belgelerin arşivde saklandığını belirten gazete, Netanyahu’nun ofisinde yaşananları “olağandışı” olarak nitelendirdi.