İran’daki Natanz saldırısından sonra Netanyahu ilk defa konuştu

İran, geçtiğimiz günlerde İsfahan eyaletindeki Natanz nükleer tesisinde meydana gelen saldırıdan İsrail’i sorumlu tutmuştu. İsrail Başbakanı Netanyahu, Natanz olayı sonrası ilk defa konuştu.

İran’ın İsfahan eyaletindeki Natanz nükleer tesisinde meydana gelen olay ilk açıklamalarda “kaza” olarak nitelendirilmiş, daha sonrasında ise bir “terör saldırısı” olduğu duyurulmuştu. İranlı yetkililer, Natanz’da meydana gelen olaydan İsrail’in sorumlu olduğunu belirten açıklamalarda bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Javad Zarif yaptığı açıklamada, söz konusu saldırıdan İsrail’in sorumlu olduğunu ve intikam alacaklarını vurgulamıştı. İsrail basınında da saldırının arkasında Mossad’ın olabileceği ile ilgili iddialar vardı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, söz konusu gelişmelerin ardından açıklamalarda bulundu. Netanyahu, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile düzenlediği ortak basın toplantısında İran’ı hedef alan ifadeler kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın İran ile nükleer anlaşmaya geri dönmeye yönelik adımlarını engellemeye yönelik hamlelerde bulunmaya çalışan Netanyahu, Natanz olayı için Tahran yönetimini suçlayan açıklamalarda bulundu.

Orta Doğu’da en ciddi tehlikenin İran olduğunu söyleyen Netanyahu, İran'ın, yapılan anlaşmaya rağmen nükleer faaliyetlerine devam ettiğini ifade etti. Netanyahu, İran’ın, nükleer silah ve onları gönderecek füze emelini hala sürdürdüğünü kaydetti. Ayrıca İran tarafından sürekli İsrail’in imha edilmesine yönelik açıklamalar geldiğini dile getirdi.

Natanz saldırısını açık bir şekilde üstlenmeyen Netanyahu, İran’ın saldırgan tutumları karşısında İsrail’in kendisini savunmaya devam edeceğini söyledi. Ayrıca İran’ın İsrail’i yok etmeye yönelik hedefini gerçekleştirmek için nükleer kapasiteye sahip olmasına izin vermeyeceğini vurgulayarak, iddialı açıklamalarda bulundu.