Hangi ülkelerde Covid-19 vakası yok?

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan yeni tip korona virüs (Covid-19) bugüne kadar 188 ülkede tespit edildi. Toplumsal yaşantıyı durma noktasına getiren virüs salgının görülmediği ülkeler de var. Her ne kadar az olsa da işte virüsten korunmayı başarabilen ülkeler…

Çin’de ortaya çıkan ve hızla etkisini artırmaya devam eden Covid-19 salgınında vaka sayısı 4,7 milyonu geçti. Virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 315 bin 482’ye ulaştı. 188 ülkede görülen virüs hakkında tüm dünyada çözüm çalışmaları ve önlemler devam ediyor. Bilim adamları büyük bir çalışma örneği göstererek bu salgına dur demek için uğraşıyor. Ülkemizde de ilaç ve aşı geliştirme çalışmaları sürüyor. Tüm bu çalışmalar sürerken bazı ülkelerde henüz korona virüsüne rastlanmadı. İşte korona virüsü vakası bulunmayan ülkeler. 

111

TÜRKMENİSTAN

Türkmenistan'da vakaya rastlanmamasının en büyük sebebi, Türkmenistan'da 'korona virüs' sözcüğünü kullanmanın yasaklanış olması. Medyanın bu sözcüğü dile getirmesine izin verilmezken, salgından söz edenlerin veya sokakta maske takanların gözaltına alındığı belirtiliyor. 

211

KUZEY KORE

Kuzey Kore'de vakaya rastlanamasa da uzmanlara göre bu gerçeği yansıtmıyor. Kuzey Kore'de vakaya rastlanamaması hakkında, "Kuzey Kore'nin en büyük ticari ortağı Çin. Çin'de korona virüsü görüldüğü dönemde de ticaret devam etti ve mal giriş çıkışları oldu. Bu durumda virüsün Kuzey Kore'de görülmemesi imkânsız" denildi.

LESOTHO

Güney Afrika sınırları içerisinde kalan bir krallık Lesotho’da bugüne kadar herhangi bir Covid-19 vakasına rastlanılmış değil.

411