İnsandan fazla robotun yaşayacağı mega şehir: NEOM

İlk kez 2017 yılında bir robota vatandaşlık verilmesinin ardından, yeni bir akıllı şehir projesi gündeme geldi. İsmi 'Neom' olan bu proje ile bir robot şehri kurulması planlanıyor. Robot dinozorlardan, uçan arabalara kadar oldukça fütüristik olan bu mega şehir nerede kurulacak? İnsandan fazla robotun yaşayacağı Neom şehre dair merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Tarih 2017’yi gösterdiğinde dünya üzerinde ilk kez Sophia adında bir robota vatandaşlık verildiğini gördük. Hem de Suudi Arabistan’da. Kadınların özgür yaşayamadığı hatta otomobil bile kullanamadığı bir ülkede Sophia’nın akıbeti ne olacaktı? Bu soru bir dönem hepimizin zihnini meşgul etti.

118
Sophia’ya vatandaşlık verilmesinin ardından robotun ilk ifadeleri şunlar oldu: “Yapay zekamı insanların gelecekte daha iyi bir hayat sürmesi için, akıllı evler tasarlamak ve daha iyi şehirler inşa etmek üzere kullanacağım.” 
218

Onun bu cümlelerinin ardından Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman, ‘Neom’ projesini ilan etti.

Peki, nedir bu Neom şehir?

Kızıldeniz’in kıyısına kurulacak, 25,6 bin metrekare büyüklüğünde bir yüz ölçümüne sahip olacak bu mega şehirde, robotların sayısı insan nüfusunu geçecek. Hatta planlanan bu şehrin Katar, Bahreyn ve Lübnan gibi ülkelerden daha büyük olacağı düşünülüyor.
418