ABD'de bebek maması kıtlığı: Satışlara kota getirildi

ABD’de 2021’in ikinci yarısı yaşanmaya başlanılan bebek maması kıtlığı, tedarik ve üretim sıkıntıları nedeniyle zirveye ulaştı. Raflarda bebek maması bulmakta zorlanan aileler, bebeklerini bulabildikleri markalar ile beslemeye başladı. Ancak bebeklerde ciddi alerjik reaksiyonlar yaşandığı görüldü.

Tedarik zincirindeki aksaklıklara üretim ve enflasyon krizi de eklenince ABD’deki bebek maması kıtlığı tarihi boyutlara ulaştı. Datasembly’nin verilerine göre, ABD genelinde bebek maması ürünlerinin yüzde 40’ının piyasada bulunmadığı kaydedildi.

Ülkede yaşanan krize yönelik Washington yönetimi de adım attı. Temsilciler Meclisi Denetim Komisyonu, dört büyük bebek maması üreticisi firma (Abbott Nutrition, Mead Johnson Nutrition, Nestle USA ve Perrigo) hakkında soruşturma açılmasının planlandığını ve mama kıtlığının aşılabilmesi için üretimin nasıl artırılacağına yönelik çalışma yapılacağı bildirildi. Ayrıca mamalarda fiyat yükseltme girişimi olup olmadığı da soruşturma kapsamında incelenecek.

Resmi Twitter hesabından paylaşım yapan Komisyon, “Bebek maması sıkıntısı Amerikan aileleri için bir krizdir” ifadelerini kullandı.

ABD’de tüketilen bebek mamalarının yüzde 98’i yurtiçinde üretiliyor. Önde gelen bebek maması üreticilerinden Abbott Laboratories, bazı bebeklerde bakteriyel enfeksiyona (Cronobacter sakazakii ve Salmonella Newport) neden olduğu gerekçesi ile şubat ayında kapatılmıştı. ABD’nin Michigan eyaletindeki fabrikasında üretilen Similac, Alimentum ve EleCare marka ürünler piyasadan çekilmişti. Firmanın kapatılmasıyla hâlihazırda yaşanan üretim sıkıntısı daha da arttı. Bu nedenle yurtdışında üretilen mamaların ithalatının hızlandırılması planlanıyor.

Diğer yandan Abbott Laboratories, ürünlerinin söz konusu bakteriyel enfeksiyonlarla doğrudan bağlantılı olmadığını ve fabrikasından toplanan örneklerin hastalanan bebeklerde bulunan örneklerle eşleşmediğini savundu. FDA’dan onay bekleyen firmanın iki hafta içinde yeniden üretime geçebileceği belirtildi. Ancak yine de arz sıkıntısının birkaç ay daha devam edebileceği öngörülüyor.

NESTLE AVRUPA’DAN ABD’YE MAMA GÖNDERİYOR

Salı günü Nestle yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, ABD’de yaşanan bebek maması kıtlığının hafifletilmesi için Hollanda İsviçre’den ABD’ye mama tedarik edildiği bildirildi.

Gerber ve Alfamino mamalarının ABD’ye gönderildiğini belirten yetkililer, “Bu ürünlere öncelik verdik çünkü inek sütü protein alerjisi olan bebekler için kritik bir öneme sahip. Her iki ürün de zaten ithal ediliyordu. Ancak acil ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olmak için hava yoluyla daha hızlı bir şekilde gönderdik” ifadelerini kullandı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) 2020 Emzirme Karnesi adlı raporu, ABD’deki bebeklerin yarısından azının ilk üç ay boyunca sadece anne sütüyle beslendiğini ortaya koydu.

ABD Başkanı Joe Biden, salı günü üretici firmaların yöneticileri ve perakendeciler ile bir araya gelerek ailelerin bebek mamalarına erişebilmesi için gerekenin yapılmasını talep etti.

Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Brian Deese, bazı üreticilerin imalatı artırdığını aktardı. Bebek mamalarını market ve eczane raflarına daha hızlı ulaştırmak için çalışmalar yapıldığını da sözlerine ekledi.

Deese, perakendeciler tarafından Başkan Biden’a “şu anda atılacak en önemli adımın perakendecilere satabilecekleri bebek mamaları konusunda esneklik sağlanması” şeklinde talepte bulunulduğunu aktardı.

Bebek mamalarındaki kıtlık en çok dar gelirli aileleri etkiliyor. Biden ile görüşen perakendecilerin dar gelirli ailelerin faydalandığı Kadın, Bebek, Çocuk (WIC) programı kapsamında gıda kuponlarıyla alınabilecek mama türlerinde de esneklik sağlanmasını istediği belirtildi.

Beyaz Saray, Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) önümüzdeki günlerde bazı bebek mamalarının ithalatında yeni adımlar açıklanacağını bildirdi. Biden ise Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) fiyatların yükseltildiğine ilişkin haberlerin sorgulanması talimatını verdi.

SATIŞLARA KOTA UYGULAMASI

Kıtlık haberlerinin yayılmasıyla ebeveynler raflardaki bebek mamalarını stoklamaya başladı. Target, CVS ve Walgreens gibi ABD’deki en büyük perakendecileri, arz açığı nedeniyle bebek maması satışlarına sınırlama getirileceğini açıkladı.

Eczane zinciri CVS, geçen ay hem şubelerindeki satışlarda hem de internet üzerinden yapılan alışverişlerde satın alınabilecek bebek maması miktarını üç adetle sınırlandırdığını duyurdu. Bir diğer eczane zinciri Walgreens de mart ayı başında benzer bir kota uygulamasına başlamıştı. Süpermarket zinciri Kroger, sattığı bebek maması miktarını müşteri başına dört kutuyla sınırlandırırken, Target ise haftalardır internet üzerinden yapılan bebek maması satışlarına kota uyguluyor.

Sağlık uzmanları, bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesini öneriyor. Ancak anneler, işe geri dönmeleri gerektiği ve süt pompalayıp saklamak için zaman ve ekipman bulmakta zorlandığı için bu süreyi kısaltıyor. Bu durum da ABD’nin yeni anne babalara verdiği desteğin zayıf olmasına bağlanıyor. CDC, annelerin yaklaşık yüzde 60’ının emzirmeyi planladığından daha erken bıraktığına dikkat çekiyor.

Diğer yandan, bazı bebekler ve çocuklar alerjik veya bağışıklık koşulları nedeniyle özel besinleri kullanmak zorunda kalabiliyor. Politico, yaklaşık 2 bin Amerikalının şiddetli metabolik bozukluğa sahip olduğunu ve amino asite ihtiyaç duyduğunu aktardı.

Emzirme oranları, siyahi bebekler arasında diğerlerine göre daha düşük olarak kaydediliyor. CDC’ye göre, siyahi bebeklerin yaklaşık dörtte üçü bebeklik döneminde anne sütüyle besleniyor. Bu da ulusal ortalama olan yüzde 84’ün altında kaldı.

Uzmanlar ayrıca bebek maması bulamayan ebeveynlerin sosyal medya veya çeşitli web sitelerinden satılan sahte içerikli mamalara karşı da uyarıda bulunuyor.