Nazır Cihangir İslam kimdir? Nazır Cihangir İslam nerede doğdu? Nazır Cihangir İslam hangi partinin milletvekili?

Eski Ak Parti milletvekili Ali Babacan'ın kuracağı DEVA partisi için ekibi İçişleri Bakanlığı'na gelerek başvuru yaptı. Saadet Partisi'nden geçtiğimiz günlerde istifa ederek bağımsız milletvekili olan Mazlumder, Saadet Partisi, HAS PARTİ, Adalet Zemini ve Hak ve Adalet Platformu kurucularından da olan Nazır Cihangir İslam'ın da Ali Babacan'ın yanında yer alacağı iddia edildi. Nazır Cihangir İslam DEVa partisinde yer alacak mı? DEVa partisi listesinde kimler var?

1959 yılında Sakarya’da doğan Nazır Cihangir İslam, eski Adalet Partisi Milletvekili Nadir Latif İslam’ın oğludur. İlköğretimini Sakarya’da tamamlayan İslam, ortaokul ve liseyi TED Ankara Koleji’nde okumuştur.
 
TED Ankara Koleji’nin ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan İslam’ın uzmanlık alanı Ortopedi ve Travmatoloji’dir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yanı sıra Anadolu Üniversitesi AÖF Felsefe Bölümü ve SUSEM İslami İlimler Programı mezunu olan İslam, ABD Minnesota Üniversitesi, Kanada - Montreal McGill Üniversitesi ve ABD Minnesota Twin Cities Spine Center'da Omurga Cerrahisi ve Klinik Araştırma eğitimi aldı ve fellowship programlarını tamamlamıştır.
 
Kafkas Üniversitesi'nde Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalında öğretim üyeliği yapan İslam, 2017 Şubat ayında 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kafkas Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilmiştir.
 
2010 yılında evlendiği diplomat ve siyasetçi Merve Kavakçı'dan 2016 yılında boşanan İslam'ın üç çocuğu vardır
 
NAZIR CİHANGİR İSLAM’IN SİYASİ HAYATI
 
Mazlumder, Adalet Zemini ve Hak ve Adalet Platformu gibi oluşumların kurucularından olan Nazır Cihangir İslam, 2010 yılında Halkın Sesi Partisi’nde yer almıştır.
 
11 Ocak 2016 yılında Barış İçin Akademisyenler Bildirisi’ni imzalayan, 2017 yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a gerçekleştirdiği Adalet Yürüyüşü’ne katılan İslam, 24 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen genel seçimlerde Millet İttifakı çerçevesinde CHP listesinden İstanbul Milletvekili seçilmiştir.
 
7 Temmuz 2018’de Saadet Partisi’ne geçen Nazır Cihangir İslam, 7. Dönem TBMM Başkanlığı seçiminde Saadet Partisi'nin adayı oldu; ilk turda 3, ikinci turda 4, üçüncü turda ise 5 oy almıştır.
 
31 Ekim 2018 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmanın ardından 15 Temmuz Derneği’nin suç duyurusu üzerine hakkında (TCK) 301. maddesindeki 'Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama' ile 215. maddesindeki 'suçu ve suçluyu övme' suçlarından resen soruşturma açılan İslam, 4 Mart 2020’dde Saadet Partisi’nden istifa ederek bağımsız milletvekili olmuştur.
 
NAZIR CİHANGİR İSLAM DEVA PARTİSİ’NE Mİ GEÇECEK?
 
Millet İttifakı ortaklığında 24 Haziran seçimlerinde CHP listelerinden milletvekili seçilen, daha sonra Saadet Partisi’ne (SAADET) katılan İstanbul Milletvekili Cihangir İslam’ın partisinden istifa etmesinin ardından partisine teşekkür ederek, ‘Adalet yolunda mücadele vereceğim’ mesajı yayınlamıştı.
 
“Aradığım, hepimiz için daha güzel, daha iyi bir dünya” diyen Nazır Cihangir İslam’ın, bu sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığı’na gelen Ali Babacan’ın DEVA partisi ekibi, Mehmet Emin Ekmen, Birol Aydemir, Hasan Canpolat ve İdris Şahin’in sunduğu listede yer aldığı belirtildi.