Nayib Bukele El Salvador'da nasıl seçildi?

Orta Amerika ülkesi El Salvador'da başkanlık koltuğuna oturan Nayib Bukele, ülkede başkent ve çevresinde 20 milyar dolar yatırım yapan ve "Salvadorlu Araplar Kulübü" olarak bilinen elit bir kesimden geliyor. 'Z Kuşağı'nın ilk lideri olarak anılan ve sosyal medyayı aktif olarak kullanan Bukele'nin mali ve askeri politikaları eleştirilse de hem influencer hem de devlet başkanı olarak takdir toplamaya devam ediyor.

21 bin kilometre karelik bir yüz ölçüme ve yaklaşık 7 milyon nüfusa sahip olan El Salvador 28 Şubat günü yeni devlet başkanını seçti. Nüfusun yüzde 30'unun okuma yazma bilmediği ve yüzde 39'u yoksul olan El Salvador'da yalnızca 3 milyon kişinin internet erişimi bulunuyor. 

Video oyunlarına, lükse ve pahalı arabalara düşkün olduğu gizlemeyen, "El Salvador'un Ferrari'yi nasıl kullanacağını bilen bir başkanı olacak" mesajıyla araba kullanırken görüntüsünü yayınlayan Nayib Bukele nasıl devlet başkanı seçildi?

Geçtiğimiz hafta El Salvador’da devlet başkanı seçilen ve ülkemizde de ‘Osmanlı Torunu’ olarak manşetlerde yer alan Nayip Bukele, Filistin asıllı.

37 yaşındaki Bukele, başkanlık için ilk olarak 2018 Temmuz ayında harekete geçti. Facebook’tan canlı yayında başkanlığını ilan etmesinin ardından Bukele’nin bu hareketi ona ilk olarak ‘influencer’ unvanı getirdi.

Ülkede ‘şaka’ olarak anılan Bukele’nin hamlesi, bir partisi bile olmayan adayın ciddiye bile alınmaması ile sonuçlandı. Bukele bu canlı yayının ardından ‘Yeni Fikirler’ adlı bir siyasi parti kursa da ülkede yapılacak seçimler için Anayasa Mahkemesi’nden onay alamadı.

Fakat bu durum Bukele’yi durdurmadı. Başkanlığını ilan eden Bukele, sosyal medya ağı Twitter üzerinden icraatlarını duyurmaya devam etti. Ülke tarihinin en genç başkanı olan Bukele, eski devlet başkanlarının çocukları, torunları başta olmak üzere birçok garnizon komutanını da Twitter üzerinden görevden aldı.

Birkaç gün içerisinde bakanlıklar da dahil olmak üzere ülkenin dört yüz kadar yöneticisini işten atan Nayib Bukele, sosyal ağlarda dalga konusu olsa da vazgeçmedi. Kendisine bu ağlarda eşlik eden troller ile birlikte meclise ve muhalefet partilerine karşı yürüttüğü etkisizleştirme politikalarını sürdürdü.

Kendisini devlet başkanı ilan eden Nayib Bukele’nin sosyal ağlar üzerindeki faaliyetleri nihayet ülke içerisinden de bir karşılık buldu. Mesajlardan rahatsız olan meclis ve muhalefet trollüğe hapis cezası getiren bir yasa çıkardı. Fakat Bukele bu yasayı veto etti!

Sosyal medyada başlayan faaliyetlerinden bir yıl sonra Nayib Bukele 28 Şubat 2021’de El Salvador devlet başkanı seçildi.

INFLUENCERLIKTAN DEVLET BAŞKANLIĞINA: NAYİB BUKELE

1981 yılında San Salvador’da dünyaya gelen Nayib Bukele, Filistin’den kaçan 100.000 El Salvadorlu’dan birisi olan Armando Bukele’nin oğlu. Baba Bukele, Sol parti Farabundo Martí Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (FMLN) reklam işlerini yapan bir ajansa sahip. Nayib Bukele’de babasının bağlantıları ile siyasete FLMN’den atıldı. Türk ve Osmanlı olarak anılan Nayib Bukele, San Salvor’un 6 bin nüfuslu Nuevo Cuscatlan bölgesinde belediye başkanı olarak görev almış.

Başkanlık öncesinde çeşitli ticari faaliyetlerde bulunan Bukele, başkanlığını üstlendiği küçük şehirde beklenmedik bir yönetim anlayışı ile halkın takdirini kazanmış bir isim. Belediye işçilerinin maaşını artırarak göreve başlayan Bukele, eğitim ve sağlık hizmetlerini halka ulaştırarak gönülleri kazanmış. Konutlara içme suyu sağlayan başkan Bukele, bölge ile başkent arasındaki yollara da önemli oranda yatırım yapmış.

Yaşlılara aylık gıda yardımı yapan Nayib Bukele, yerel turizmi ve kamu altyapısını geliştirerek belediye ekonomisini canlandırma yönünde adımlar atmış.

Kadın elişi pazarını marka haline getiren Nayib Bukele, üniversite bursları için de belediye başkanı maaşını bağışlamış. Üç yıl içerisinde sağladığı ilerlemeler ile Birleşmiş Milletler’de örnek belediyecilik seçilen Bukele’nin faaliyetleri onu başkent belediye başkanlığına taşımış. Burada da faaliyetlerine devam eden Bukele, kurduğu ‘Her gün bir eser’ web sayfasında tüm çalışmalarını halk ile paylaşmış.

Buradan gözünü başkanlığa diken Nayib Bukele, ‘hep aynı ihtiyarlar’ dediği başkanlar ile yarışmadan önce FLMN ve ARENA tarafından iç savaş sonrası kurulan çarpık ve yolsuzluğa dayalı sistem ile mücadele etti.

Her zaman ‘Tarih Yazalım’ tabelası önünde halka seslenen Bukele, ‘Çaldıklarınızı Geri Verin!’ sloganı ile sürdüğü mücadeleyi kazanmayı da başardı.

Sosyal medyayı aktif kullanan ve eski sistemin ülkeyi geleceğe taşımaya engel olduğunu savunan Bukele, milenyum kuşağı üzerindeki etkisini artırmayı başardı.

Özgür Uyanık’ın Independent Türkçe’de yer verdiği bilgilere göre, Nayib Bukele Latin Amerika’daki ‘popülist liderler’ listesinde üst sıralara çıktı.