Osmanlı torunu Nayib Bukele'den Covid-19 çıkışı

Latin Amerika Devlet Başkanı "Osmanlı Torunu" Nayib Bukele, birçok devlet başkanı, cumhurbaşkanı ve liderin ABD Başkanı Trump'ın önerdiği ve bizzat kullandığı hidroksiklorokin isimli ilacı kullandığını öne sürdü. Bukele'nin sözleri, dünya gündemine bomba gibi düştü.

Şubat 2019'da seçilerek görevine başlayan El Salvador’un “Osmanlı torunu” olan Devlet Başkanı Nayib Bukele, Dünya Sağlık Örgütü'nün Latin Amerika'yı Covid-19 salgınının yeni merkez üssü olarak açıklamasının ardından çıkışı ile gündeme bomba gibi düştü. 

Bilimsel olarak yan etkileri bilinmeyen ve koronavirüse karşı etkisi henüz kanıtlanmayan hidroksiklorokin isimli ilacı hem öneren hem de kendisinin kullandığını açıklayan ABD Başkanı Donald Trump'ın "Sandığınızdan çok daha fazla isim bu ilacı kullanıyor” sözlerine Bukele bugün, “Birçok dünya lideri corona virüsünü kendilerinden uzak tutmak için bu ilacı kullanıyor. Ben de bu ilacı önlem amaçlı kullanıyorum, ABD Başkanı Trump da önlem amaçlı kullanıyor. Birçok lider bunu önlem amaçlı kullanıyor” ifadeleri ile destek çıktı.

NAYİB BUKELE KİMDİR?

1981 yılında San Salvador'da dünyaya gelen ve Filistin'den kaçan 100.000 El Salvadorlu'dan olması dolayısıyla 'Türk' ve 'Osmanlı' olarak anılan Nayib Bukele, 2015 yılından 2018 yılına kadar San Salvador'un belediye başkanıydı. 

Kudüs ve Beytüllahim'den geldiği tahmin edilen 3 Şubat 2019'da gerçekleştirilen seçimlerin ardından San Salvador Devlet Başkanı seçildi. Filistinli bir imam ve ünlü iş adamı Armando Bukele Kattán'ın oğlu olan Nayib Bukele, Yamaha Motors'un El Salvador temsilcisi ve ithalatçısıdır.