Türkiye'den Ege'de NAVTEX ilanı: Midilli Adası'nın batısında bilimsel faaliyetler yürütülecek

Ege Denizi'nde Yunanistan'ın adaları silahlandırma faaliyetlerine karşın Türkiye, Midilli Adası'nın batısında NAVTEX ilan etti.

Yunanistan - Türkiye arasında 2019'un ilk günlerinden bu yana devam eden adaların silahlandırılması gerilimi, son olarak ABD'nin bölgeye ilişkin açıklamaları ile tırmanmıştı. 

Türkiye, Yunanistan’ın, Lozan Barış Antlaşması’nı ihlal ederek Sakız Adası’nı silahlandırdığını duyurarak yeni bir NAVTEX yayınladı. 

NAVTEX ne demek?

NAVTEX, ülkelerin denizcilere seyir bilgileri, aciliyet, emniyet, meteoroloji ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi vermeye yarayan haberleşme sisteminin ismidir.

Deniz Kuvvetleri NAVTEX kapsamında eğitim ve tatbikat yapılacak bölgeleri önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunur.

Uyarı mesajı Sivil – Askeri tüm Gemi ve Tekneler için bağlayıcı niteliktedir.

 İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ne bağlı Yunus-S Araştırma Gemisi için yayınlanan NAVTEX ilanında adaların statüsünün “ihlal edildiği” belirtildi. 

Sabah saatlerinde Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı (SHOD) tarafından yayınlanan NAVTEX'de Sakız ve Sisam adalarının Yunanistan tarafından gayri askeri statüsünün ihlal edildiğine vurgu yapıldı. 

Görseller ile Yunanistan'ın adalardaki faaliyetlerinin yer verildiği NAVTEX mesajında, “Sakız ve Sisam adalarının 1923 Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edilmiştir” ifadelerine yer verildi.