Rus muhalif lider Navalny cezaevinde Kur'an istedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yönelik eleştirileri ve blog yazılarının ardından adını duyuran muhalif avukat, aktivist ve siyasetçi Aleksey Navalny'nin tutuklı bulunduğu cezaevinde Kur'an-ı Kerim istediği ortaya çıktı.

Uçakta zehirlenmesinin ardından önce Rusya'da ardından da Almanya'da tedavi altına alınan Aleksey Navalny'nin tutukluluğu devam ediyor. 

Zaman zaman avukatlarının kötü şartlarda cezaevinde tutulduğuna dair gündeme gelen Navalny, dünya kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor. 

İkinci Dünya Savaşında yaralanan askerlere hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan Navalny'e bir de mahkeme hakimine hakaret ettiği gerekçesiyle dava açılmıştı. 

2.5 yıl hapis cezası bulunan 44 yaşındaki Navalny, Moskova dışında bulunan bir ceza kolonisinde tutuklu. Cezaevindeki koşullarına ilişkin mahkemeye başvuran Navaly, tutuklu bulunduğu ceza kolonisindeki şartlara ilişkin ilk kez hakim karşısına çıktı. 

Moscow Times'ta yer alan habere göre, mahkeme salonuna video konferans ile bağlanan Navalny, "Ortada çok garip bir durum var" dedi. Navalny, tutuklu bulunduğu ceza kolonisindeki yetkililerin arasında Kur'an-ı Kerim de bulunan kitapları kendisine vermeyi reddettiğini söyledi. Kendisine verilen gazetelerin sansürlendiğini söyleyen Navalny, bazı haber ve makalelerin önceden makasla kesildiğini vurguladı. Kur'an-ı Kerim'in kendisine açlık grevini açıklamasının ardından hastaneye kaldırılması sonrasında verildiğini belirten Rus muhalif lider, "Bana gönderilen kitapların bana verilmesini istiyorum" dedi. 

Cezaevinde Kur'an-ı Kerim isteyen Navalny'nin İslam inancını seçtiğine dair bir açıklaması bulunmuyor.