NATO Zirvesi’nde üç ülke lideri bir araya geldi

ABD Başkanı Joe Biden, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Madrid’de düzenlenen üçlü zirvede bir araya geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un NATO Zirvesi kapsamında bulundukları Madrid’de 23 dakika süren üçlü bir zirve gerçekleştirdikleri belirtildi.

Japonya Başbakanı Kishida, yaptığı konuşmada, nükleer testler de dahil Kuzey Kore’nin muhtemel provokatif eylemleri konusundaki “derin endişelerini” belirterek iş birliğinin önemine dikkat çekti.

Kishida, “Japonya-ABD ve ABD-Güney Kore ittifaklarının caydırıcılık yeteneklerinin, üçlü ortaklığı güçlendirmeye yönelik temel çabanın bir parçası olarak artırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kishida, Kuzey Kore’nin muhtemel bir nükleer testine yanıtın da üçlü iş birliği düzeyinde olacağını umduğunu belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden ise Kore Yarımadası’nın tamamen nükleer silahlardan arındırılması, özgür ve açık bir Hint-Pasifik hedefine ulaşılması için üçlü iş birliğinin gerekli olduğuna dikkat çekti.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Kuzey Kore’nin provokasyonlarına güçlü bir şekilde yanıt verilmesi gerektiğini belirterek, Pyongyang’ın nükleer silahsızlanma yönünde diyaloğa geri dönebilmesi için üç ülkenin de yakın iş birliği yapması gerektiğini söyledi.