Rusya, Ukrayna'yı NATO ve ABD üzerinden köşeye sıkıştırmaya çalışıyor

Ukrayna'nın NATO - ABD işbirliğiyle yaptığı askeri tatbikatlardan son derece rahatsız olan Rusya, Kiev'i köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. NATO'nun Ukrayna'ya tatbikat kisvesi altında silah yardımı yaptığını öne süren Moskova'nın iddiaları gerçeği yansıtıyor mu? NATO, Ukrayna’ya gizli silah sevkiyatı mı yapıyor?

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Zirvesi, 14 Haziran’da Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleşecek. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in açıklamasına göre, söz konusu zirvenin ana gündem konularından biri "silah kontrolü" olacak.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesinin planlandığı zirvede, iki mevkidaşın silah kontrolü meselesine dair detayları konuşması bekleniyor.

RUSYA'NIN GİZLİ SİLAH SEVKİYATI İDDİALARI NE?

Geçtiğimiz günlerde uluslarası kamuoyunda, NATO’nun askeri tatbikat kisvesi altında Ukrayna'ya silah ithal ettiğine dair iddialar gündeme geldi. Rusya Savunma Bakanlığı yetkililerinden Tümgeneral Igor Konashenkov yaptığı bir basın açıklamasında, NATO'nun Ukrayna kuvvetlerine ve Kiev yanlısı milislere, önceden planlanan 'Sea Breeze 2021’ deniz tatbikatları sırasında gelişmiş silahlar ve mühimmat göndermeyi planladığını belirtti.

Söz konusu sevkiyatların, Karadeniz'de yıllık tatbikatlar yapılmasına rağmen, Ukrayna'nın uzak doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı devam eden savaş bölgesinde faaliyet gösteren Batı destekli birliklere fayda sağlayacağını öne sürüldü.

NATO UKRAYNA’YA GİZLİ SİLAH SEVKİYATI YAPTI MI?

Ukrayna ise Moskova’nın öne sürdüğü iddiayı reddederek, NATO'dan gizli silah sevkiyatı almadığını söyledi ve Rusya'nın bu söylemini "manipülatif" olarak nitelendirdi. ABD’den de bu kapsamda yapılan açıklamada, mali desteğinin ötesinde herhangi bir yeni silah transferinin söz konusu olmadığı belirtildi.

ABD yönetimi, geride bıraktığımız Mart ayında varılan 125 milyon dolarlık anlaşma gibi, diğer silahların yanı sıra Ukrayna'ya yeni devriye botları tedarik edecek olan silah sevkiyatlarını daha önce duyurmuştu.

Washington'daki Ukraynalı bir diplomat US News'e verdiği demeçte, Sea Breeze gibi eğitim tatbikatlarının herhangi bir silah sevkiyatı ile yakından uzaktan ilgili olmadığını belirtti. Ayrıca diplomat, bu tatbikatların amacının herhangi bir ekipmanı transfer etmek değil, deneyim alışverişinde bulunmak olduğunun altını çizdi.

YENİ TATBİKATLAR YAPILACAK

Ukrayna’nın önümüzdeki günlerde ABD ve NATO işbirliğiyle yeni tatbikatlar düzenlemesi bekleniyor.

Pentagon Sözcüsü ve Deniz Piyadesi Komutanı Anton Semelroth önümüzdeki günlerde yapılması planlanan tatbikatlara ilişkin yaptığı açıklamada, ‘’Ukrayna'nın kendisini Rus saldırganlığına karşı daha etkin bir şekilde savunmasını ve NATO'nun birlikte çalışabilirliğine doğru ilerlemesini sağlamak için güçlü güvenlik yardımı desteği de dahil olmak üzere, Ukrayna ile stratejik savunma ortaklığımızı güçlendirmeye kararlıyız" ifadesini kullandı.