NATO’dan Ukrayna sorunu için diplomasi çağrısı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya’nın endişeleri göz önünde bulundurularak Ukrayna’nın etrafındaki duruma ortak siyasi çözüm bulma imkanı olduğunu ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Financial Times gazetesine verdiği röportajda Ukrayna ile Rusya arasında son dönemde yaşanan sorunlara değindi.

Rusya’nın endişeleri göz önünde bulundurularak Ukrayna’nın etrafındaki duruma ortak siyasi çözüm bulma imkanı olduğunu belirten Stoltenberg, “Birlikte bir yol, ileriye götüren siyasi bir yol bulmak ve bununla birlikte Rusya’nın endişelerini de dikkate almak mümkün. Ancak çatışma riski var ve olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, ABD ve NATO’nun Rusya ile risklerin düşürülmesi ile ilgili önlemleri görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’nın İttifaka katılmamasına ilişkin talebinin ise kabul edilemez olduğunu kaydetti. NATO Genel Sekreteri, söz konusu talebin NATO’nun temel ilkelerini ihlal ettiğini belirtti.

NATO Genel Sekreteri, Rusya ile müzakerelerin uzlaşma bulmaya yönelik görüşmeler olabileceğine dikkat çekerken, “Daha önce Rusya ile uzlaşmaya varabileceğimizi ve çözüm arayabileceğimizi kanıtlamıştık” şeklinde konuştu.