Yunanistan neden S-300 sistemini kullanıyor?

Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemleri almasını eleştiren Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, bir NATO ülkesinin Rus S-400 sistemlerini test edemeyeceğini savundu. Uzmanlar Yunanistan’da dahil olmak üzere NATO üyesi bazı ülkelerin Rus yapımı S-300 hava savunma sistemi kullandığını hatırlattılar…

Küresel salgın gereği tedbirler kapsamınca 66.’sı gerçekleştirilen NATO Parlamenterler toplantısında Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis bir NATO üyesi ülkenin S-400 hava savunma sistemini test edemeyeceğini öne sürdü. 15 yıldan fazladır da Yunanistan’ın hava savunma envanterinde S-300 füze sistemi ve bataryalarının bulunması da dikkatlerden kaçmadı. 

110

ALAMAZSINIZ DİYENLER KULLANIYORLAR!

Miçotakis konuşmasında; "Müttefik ülkeler, cihatçı gruplarla iş birliği yapamaz. S-400'leri test edemez. Bu tür uygulamalar, NATO değerlerine zarar veriyor ve siyasi ve askeri kuruluş olarak NATO'nun dayanışmasına, birliğine ve etkinliğine darbe vuruyor. Bunlar, İttifak'ın hedeflerine ve savunma çıkarlarına da aykırıdır” ifadelerine yer verirken, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yürütmüş olduğu faaliyetlerden duyduğu rahatsızlığı dile getirmeden edemediği görüldü.

210

Mart ayında Türkiye'nin sığınmacı akışlarını Yunanistan'a karşı silah olarak kullandığını ve yazın Atina'nın ülkenin egemenliğine ve denizdeki egemenlik haklarına yönelik eylemler nedeniyle orduyu teyakkuza geçirmek durumunda kaldığını savunan Miçotakis, "İki NATO ülkesinin deniz kuvvetleri 35 gün karşı karşıya kaldı. Bu durum, İttifak'ın güney kanadının güvenliğini ve istikrarını tehdit altında bıraktı." Açıklamasında bulundu. 

YUNANİSTAN’IN GÜVENLİK ANLAYIŞI SİVİLLERE SALDIRMAK!

Miçotakis, "Yunanistan güvenliği sağlamasına rağmen bu alanda NATO'nun birliğini fiilen bozan meydan okumalarla karşı karşıya kalıyor. 2020 yılında bu birlik, Türkiye'nin provokasyonları ve tek taraflı eylemleri nedeniyle ciddi testlere maruz kaldı." Açıklamasında bulunsa da sivil ve mağdur durumda olanları sınırından uzaklaştırmak için legal olmayan yollara başvurduğu tüm dünya tarafından izlenildi.

410