Stoltenberg: "NATO'da tüm sorunlar aşılabilir"

Biden’ın Başkanlık koltuğuna oturmasının ardından gerçekleştirilen ilk NATO Dışişleri Bakanları toplantısında transatlantik ilişkilerin güçlendirilmesi yönünde mesaj verildi. Türkiye ile yaşanan bazı görüş ayrılıkları da konuşulan konular arasında yer aldı.

NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde olumsuz seyreden ilişkilerin yeniden güçlendirilmesi mesajı çıktı.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi adına toplantıda bulunan Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO ile beraber tüm ortaklıkları yeniden canlandırmakta kararlı olduklarını dile getirdi.

NATO Dışişleri Bakanları arasında yapılan bu toplantının, Haziran ayında ABD Başkanı Biden’ın da katılacağı NATO zirvesine hazırlık niteliği taşıdığı öne sürülüyor.

Toplantının ardından basın toplantısında açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Transatlantik ilişkilerimizde yeni bir dönem başlatıyoruz” şeklinde konuştu. ABD Başkanı Biden’ın NATO hakkında yaptığı olumlu açıklamalar için teşekkür eden Stoltenberg, önümüzdeki dönemde NATO’nun dayanıklı hale getirilmesinin önemini vurguladı.

Toplantının ardından bakanlar, bir müttefike dışarıdan yönelen saldırının tüm İttifak’a yapılmış sayılmasını öngören, kuruluş antlaşmasının beşinci maddesine yönelik taahütlerinini tekrarladılar.

BLİNKEN: “TÜRKİYE NATO’DA KALMAYA DEVAM ETMELİ”

Toplantının ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, gazetecilerin Türkiye hakkında yönelttiği soruları yanıtladı.

Türkiye ile yaşanan görüş ayrılıklarına vurgu yapan bir soruya yanıt veren Blinken, “Türkiye ile görüş ayrılıklarımızın olduğu bir sır değil. Buna S-400’ler ve Doğu Akdeniz’de girişilen kimi eylemler dahil. Türkiye’nin uzun bir geçmişe sahip, değerli bir müttefik olduğu da bir sır değil. Türkiye’nin NATO’da demirli kalmaya devam etmesinin bizim önemli menfaatimiz olduğu inancındayım. Bunun Türkiye’nin de çıkarına olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 STOLTENBERG: NATO ÇÖZÜM İÇİN VAR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile NATO arasında Doğu Akdeniz ve S-400 konularında yaşanan görüş ayrılıkları hakkında açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, “Farklılıklarımızı inkar etmek mümkün değil. Endişelerimi de dile getirmek istiyorum ama aynı zamanda bunları ne şekilde ele alacağımız ve nasıl çözümler bulacağımız konusunda da hepimiz sorumluluk taşıyoruz. Türkiye’nin Irak ve Suriye ile sınırı bulunan önemli bir müttefik olduğunu unutmamalıyız. Türkiye aynı zamanda uluslararası terörizmle savaşta da önemli bir rol oynuyor ve başka hiçbir müttefik Türkiye kadar çok mülteciyi barındırmıyor” şeklinde konuştu.