NATO: “Ukrayna’ya pratik desteğimizi göstermeye devam etmeliyiz”

NATO müttefiklerinin dışişleri bakanları bir araya geldi. Söz konusu toplantıda Ukrayna krizi değerlendirildi.

Şarku’l Avsat’ın haberine göre, bazı diplomatlar, NATO liderlerine Rusya’yı caydırmak için Doğu Avrupa’da daha fazla asker ve füze savunma sistemi konuşlandırma çağrısında bulundu.

ABD ve İngiltere başta olmak üzere 10 NATO ülkesi Avrupa’nın doğusunda daha fazla asker, savaş gemisi ve askeri araç konuşlandırdı. Söz konusu ülkeler, bazı askeri birliklerini ise bekletiyor.

NATO savunma bakanları, 24 Mart’ta Brüksel’de ABD Başkanı Joe Biden’ın da katılımıyla NATO devlet başkanlarının yapacağı zirve öncesi bir araya geldi. Bakanlar, Ukrayna ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Yeni gerçekliğe dayanarak askeri durumumuzu yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Bakanlar, güvenliğimizi uzun vadede ve her düzeyde artırmak için somut önlemler konusunda önemli tartışmalara başlayacak” şeklinde konuşmuştu.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ise NATO toplantısında, “Ukrayna’ya pratik desteğimizi göstermeye devam etmeliyiz” dedi.