Nato siber savunma alanına ağırlık veriyor

Son zamanlarda NATO’nun üzerine yoğunlaştığı önemli gündem maddelerinden birisi de siber saldırılarla mücadele. Birçok devletin ve diğer aktörlerin de üzerinde çalışmalar yürüttüğü siber savunmaya, NATO’nun da ağırlık verdiği gözlemleniyor.

Askeri, teknik, savunma sanayi, güvenlik gibi alanlarda çok etkin bir şekilde ön planda olan NATO, siber savunma alanının ortaya çıkışıyla birlikte bu alana önem vermeye başladı. Siber savunma alanında kapasitesini artırmayı hedefleyen ve dikkatini bu alana veren NATO, 2016 yılında gerçekleşen Nato Zirvesi ile birlikte siberi de harekat alanı içerisine aldı. Deniz, hava ve kara alanlarında olduğu gibi siber alanlarda da tehdit ve tehlikelerin oluşabileceğini gören  NATO, bu tehditleri bertaraf edebilmek için birtakım önlemler ve tedbirler almaya başladı. NATO’nun sadece fiziki alanlarda değil, siber ve sanal ortamlarda da müttefiklerini tehlikelerden korumaya çalıştığı belirtiliyor.

Gün geçtikçe teknolojinin ilerlemesi ve yeni bir boyut kazanması ile birlikte siber tehditlerin de arttığı gözlemleniyor. Oluşturulan zararlı kodlarla, planlı bir şekilde dijital sistemleri hedef alan saldırılar, siber saldırılar olarak adlandırılıyor. Siber saldırılar; dijital yazılımdaki verilere zarar verilmesi, gizli verilerin çalınması, sanal ağların çökertilmesi, askeri ve elektrik teçhizat sistemlerinin işlevini yitirmesi gibi olumsuz sonuçlara neden oluyor. Ulusal anlamda güvenlik tehdidi içerebilecek noktaya kadar gelebilen siber saldırılar, günlük hayatı felç edebilecek kapasiteye sahip olarak değerlendiriliyor.

NATO’nun gözünde siber savunma kavramı

NATO, ilk kez 2002 yılında Prag’da düzenlenen zirve ile birlikte siber saldırıları gündemine aldı. Siber saldırılara karşı NATO’nun güçlenmesi gerektiği vurgulandı. Bu zirvenin ardından siber savunma alanındaki gelişmelere yoğunluk veren NATO, 2008 yılındaki zirvede ise ilk kez “siber savunma politikasını” kabul etti. NATO ülkeleri 2014 yılında siber savunmayı ortak savunmanın içinde değerlendirerek, 5’inci maddenin siber saldırılar karşısında yürürlüğe girebileceğine dair karar verdi. 2016 yılında Varşova’da gerçekleşen zirve sonrası siber alanı da kara, hava, deniz gibi harekat alanı olarak belirleyen NATO, bu alandaki kapasitelerini daha da ileri bir boyuta taşımaya karar verdi. 2018 yılında Belçika’nın Başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde “Siber Operasyon Merkezi” kurma kararı alındı.

NATO Siber hızlı tepki timi

Siber alanda uluslararası hukukun geçerli olduğuna inanan NATO, “İttifakın genel caydırıcılık ve savunmasını güçlendirmek için havada, karada, denizde olduğu gibi siber alanda da etkili şekilde faaliyet gösterebilmeliyiz” ilkesi doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Estonya’nın Başkenti Tallinn’de bulunan Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi siber savunma alanında NATO’ya büyük katkı sağlıyor. NATO, siber savunma alanında tatbikat ve eğitimlere ayrı bir önem veriyor. Siber saldırıları önlemek ve ortak siber savunma kapasitelerini artırmak isteyen NATO ülkeleri, bu alanda  birbirleri ile bilgi alışverişinde bulunuyorlar. Ayrıca “NATO Siber Hızlı Tepki” timi de müttefiklere 24 saat yardım edebilmek için hazırda tutuluyor. 

Siber savunma alanında NATO’nun, AB ile de birlikte çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Ortak eğitim ve tatbikatlarla siber alanda daha güçlü olmak isteyen AB ve NATO, gelecek dönemde de çalışmalarını artırmayı hedefliyor.