Minsk: “NATO, Belarus ve Rusya’yı vurmak için çalışıyor olabilir"

Belarus Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, NATO’nun stratejik bombardıman uçaklarının gösteri uçuşları esnasında Belarus ve Rusya’yı vurma alternatifleri üzerinde çalıştığı dile getirildi.

Belarus Genelkurmay Başkan Yardımcısı İgor Korol, STV televizyonuna açıklamalarda bulundu. Korol, NATO’ya ait stratejik bombardıman uçaklarının gösteri uçuşları esnasında Belarus ve Rusya’yı vurma üzerine çalıştığını söyledi.

Korol, “NATO’nun ve özellikle ABD’nin stratejik bombardıman uçaklarının gösteri uçuşları son dönemde yükseliş gösterdi. Bu yıl bitişik bölgede bu türden dokuz uçuş gösterisi yapıldı. Büyük bir ihtimalle bu gösteri uçuşları sırasında diğer çalışmalar ile birlikte Rusya ve Belarus Cumhuriyeti’ni vurma alternatiflerinin üzerinde çalışıldığı söylenebilir” ifadelerini kullandı.

NATO ülkelerine ait keşif uçakları tarafından gerçekleştirilen 30’dan fazla uçuşu saptadıklarının altını çizen Korol, “Stratejik keşif uçaklarından taktik keşif ve saldırı maksatlı insansız hava araçlarına (İHA) kadar tüm uçaklar devreye alınmış durumda” şeklinde konuştu.