NATO'da sızıntı krizi: Gizli belgeleri internette mi satıldı?

Rusya'nın Ukrayna'nın işgalinin ardından sık sık silah yardımları ile gündeme gelen NATO'ya füze üreten şirketlerin gizli belgelerinin internette satıldığı iddia edildi.

Rusya - Ukrayna savaşında Kiev yönetimine silah desteği sağlayan NATO'nun (North Atlantic Treaty Organization) silah tedarikçilerinin gizli belgelerinin çalındığı iddia edildi.

Gizli askeri bilgilerin de bulunduğu verilerin bilgisayar korsanları tarafından internette satışa çıkarıldığı belirtildi. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, bilgisayar korsanlarının ele geçirerek sattığı bilgiler arasında Ukrayna savaşında kullanılan NATO silahlarının tasarımlarının da bulunduğu ortaya çıktı. 

Avrupa'nın önde gelen silah üreticilerinden biri olan MBDA Füze Sistemleri'nin ve verilerinin de yer aldığı bilgilerin internet ortamında satışa çıkarıldığı iddia edildi. 

Suç işleyen bilgisayar korsanları tarafından verilerin ele geçirildiğini doğrulayan MBDA, gizli askeri belgelerin hiçbirinin kendilerine ait olmadığını duyurdu. 

Fransa merkezli silah şirketi MBDA, belgelerin gizliliği ihlal edilmiş harici bir bellekten çalındığını ve bilgilerin İtalya'dan çalınmış olmasından dolayı ortak operasyon yürütüldüğünü açıkladı. 

Veri çalıntısına ilişkin açıklama yapan br NATO sözcüsü “MBDA'dan çalındığı ifade edilen verilerle ilgili iddiaları değerlendiriyoruz. Herhangi bir NATO ağının gizliliğinin ihlâl edildiğine dair bir emare yok” ifadelerini kullanırken ele geçirilen askeri verilerin Rusça ve İngilizce forumlarda bilgisayar korsanları, 80 GB'lık bu veriyi 15 Bitcoin (Yaklaşık 386 bin TL) karşılığında satışa çıkarıldığı belirlendi.