Çin, NATO'nun Asya-Pasifik'e genişlemesinden endişeli

İspanya'nın Madrid kentinde düzenlenen NATO Zirvesi'ne Güney Kore, Yeni Zelanda, Japonya ve Güney Kore'nin de katılması Pekin yönetimi tarafından şüphe ile karşılandı.

Dünya liderlerinin bir araya geldiği NATO Zirvesi, Asya - Pasifik'te etkinliğini her geçen gün artıran Çin tarafından dikkatle takip edildi. Madrid'de düzenlenen zirvede NATO'nun yen, Stratejik Konsepti açıklanırken Pekin yönetimi Asya-Pasifik bölgesinde etkinliği artırma girişiminden duyduğu endişeyi dile getirdi. 

Çin dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, düzenlediği basın toplantısında, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın "NATO'nun Stratejik Konsepti'nin Çin kaynaklı çok yönlü tehditleri doğrudan ve açık görüşlülükle ortaya koyacağına" ilişkin sözlerini kameralar karşısında değerlendirdi. 

NATO'nun son yıllardaki Asya-Pasifik bölgesine yönelik hamleleri olduğunu gözlemlediklerine vurgu yapan Licien, "NATO yeni alanlara ve bölgelere yönelen hamleler yapma ve bloklar arası cepheleşme yaratma arayışında. Dünya buna karşı uyanık olmalı ve bu girişimleri reddetmeli" ifadelerini kullandı. 

NATO'nun siyasal cepheleşme yaratma, ideolojik hatlar çizme ve yeni bir Soğuk savaş başlatma arayışına son vermesi gerektiğine dikkat çeken Licien, "NATO, Avrupa güvenliğine halihazırda zarar verdi. Asya'yı ve dünyayı da istikrarsızlaştırmaya çalışmamalı" dedi.