NASA'nın James Webb uzay teleskobu kum yağmuru yağdıran gezegeni ortaya çıkardı

Bilim insanları, Güneş Sistemi dışındaki bir gezegen Wasp-107b'nin, damlacıkları su buharı yerine kumdan oluşması dışında Dünya'ya benzer bir bulut döngüsüne sahip olduğunu söylüyor.

NASA'nın James Webb uzay teleskobu, yaptığı gözlemlerle kum zerrelerinin yağmur olarak düştüğü bir gezegeni ortaya çıkardı.

Wasp-107b Gezegeni ayrıca kavurucu sıcaklıklara, şiddetli rüzgarlara ve kükürt dioksitin yanık kibrit kokusuna sahip olduğu görüldü.

Wasp-107b gezegeni, Başak takımyıldızında 200 ışıkyılı uzaklıkta yer alıyor ve çok büyük ama çok hafif olması nedeniyle zaten gökbilimcilerin dikkatini çekmiş ve ona "ip şeker" gezegeni takma adını vermişti.

Son veriler, silikat kum bulutları ve yağmuru, kavurucu sıcaklıkları, şiddetli rüzgarları, kükürt dioksitin belirgin yanık kibrit kokusunu içerdiğini gözlemledi.

Araştırmanın ilk yazarı ve Katolik Enstitüsü (KU) Leuven'den Prof Leen Decin, "Diğer gezegenler hakkındaki bilgilerimiz Dünya'dan bildiklerimize dayanıyor ve bu çok kısıtlı bir bilgi" açıklamalarında bulundu.