Zelenski'den kritik NASAMS açıklaması

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, ABD tarafından ülkeye gönderilen Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sisteminin (NASAMS) ellerine ulaştığını duyurdu.

CBS News'de Margaret Brennan'ın konuğu olan Volodimir Zelenski, 24 Şubat'tan bu yana devam eden Rusya - Ukrayna savaşındaki son gelişmeleri aktardı. 

Ukrayna'ya verdiği destekten dolayı ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Kongresine teşekkürünü ileten Zelenski, Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemini (NASAMS) teslim aldıklarını duyurarak, "NASAMS'ı teslim aldık. Bunlar hava savunma sistemleri" ifadelerini kullandı.

Ruslardan okulların ve hastanelerin korunması için bu sistemlerin etkili olamayacağının altını çizen Zelenski, ABD'den tank talebinde bulunarak, "ABD, liderliğini gösterip bize tankları verirse, Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri bu adımı takip edecektir. ABD'den tank alırsak, Avrupalı müttefiklerin de bize Ukrayna şehirlerini tanklarla işgalden kurtarmakta yardımcı olacağını düşünüyorum" dedi. 

Rusya tarafından planlanan referanduma da değinen Zelenski, "Bu referandumlar, Putin'in bu savaşı bitirmeyeceğine yönelik tehlikeli bir mesajdır" değerlendirmesi yaptı.