Pentagon'un ardından NASA da UFO'ları araştıracak

Pentagon’un ardından NASA da tanımlanamayan hava olaylarını incelemek için bir ekip kuracağını duyurdu.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), UFO olarak da bilinen tanımlanamayan hava olaylarını incelemek üzere yeni bir çalışma ekibi oluşturacağını açıkladı. Sonbaharda başlayacak olan çalışmaların dokuz ay boyunca sürmesi planlanıyor.

NASA’nın görevlendirdiği ekip, mevcut verileri belirlemeye, gelecekte nasıl daha fazla veri toplayacağına ve bilimsel bulguların nasıl analiz edilebileceğine odaklanacak.

Araştırmanın koordinatörlerinden Daniel Evans, “NASA, on yıllar boyunca bildiğimiz en şaşırtıcı gizemlerden bazılarını çözmek için çalıştı ve bu da onlardan biri” yorumunda bulundu.

Benzer bir çalışma yakın zamanda Pentagon tarafından da duyurulmuştu. Ancak NASA’nın çalışmasının Pentagon’un Havadaki Nesne Tanımlama ve Yönetim Senkronizasyon Grubu’ndan bağımsız olacağı belirtildi.

NASA’daki bilim insanlarından Thomas Zurbuchen ise yalnızca UFO’ların gizemini çözmek ve bilimsel çalışmalar için değil aynı zamanda uçakların güvenliğini sağlama misyonunun önemli bir parçası olan fenomenleri azaltmanın yollarını bulmak için de böyle bir çalışmanın yürütüleceğini aktardı.

FRANSA DA ARTEMİS ANLAŞMASI’NA KATILDI

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD öncülüğünde Ay’da kalıcı üs kurulmasını kapsayan Artemis Anlaşması’nın Fransa tarafından da imzalandığı bildirildi. Böylelikle Fransa, anlaşmayı imzalayan yirminci ülke oldu.

NASA’nın amiral gemisi olarak bilinen program, özel şirketlerin de desteğiyle 2025 yılına kadar insanları ay yüzeyine götürmeyi hedefliyor. Anlaşmayı imzalayan ülkeler arasında Avustralya, Brezilya, Kanada, Bahreyn, İsrail, İtalya, Kolombiya, Japonya, Lüksemburg, Güney Kore, Yeni Zelanda, Meksika, Romanya, Singapur, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve Ukrayna yer alıyor.

Anlaşmaya dahil olmayan Çin ise Artemis programına rakip olarak kendi ay keşif programını geliştiriyor. Rusya da Artemis programı yerine Pekin yönetiminin geliştirdiği ay programına dahil olmayı planlıyor.