Perseverance ilk sürüşünü gerçekleştirdi

NASA'nın Mars'a gönderdiği en gelişimiş teknolojilere sahip olan Perseverance keşif aracının görüntüleri paylaşmasının ardından ilk sürüşünü yaptığı da paylaşıldı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan mühendisler aracın 6,5 metre sürüş gerçekleştirdiğini bildirdi. NASA'nın uzay çalışmaları ne zaman başladı? Perseverance aracı neden bu kadar önemli?

Geçtiğimiz yılın temmuz ayında fırlatılan Perseverance keşif aracının Mars yüzeyine başarılı iniş gerçekleştirmesinin ardından NASA'nın Mars çalışmaları tekrardan gündeme geldi. 1964 yılında Mars'a yönelik çalışmalarına başlayan NASA, bugüne kadar onlarca keşif aracını fırlattı. Fakat bir çoğu fırlatma rapasından çıkamazken, bir çoğu Mars'a ulaşmadan infilak etti. Zaman içerisinde Mars görevlerinin başarısı arttı ve Preseverance son gelinen nokta oldu.

MARS ÇALIŞMALARI NE ZAMAN BAŞLADI VE KAÇ ARAÇ GÖNDERİLDİ?

Mars çalışmalarına ciddi önem veren NASA faaliyetlerine 1964 yılında başladı. 1964 yılında Mariner 3 ve Mariner 4 fırlatıldı. Mariner 3 başarısız olurken, Mariner 4 Mars'ın yakınından geçen ilk uzay aracı oldu. Sonraki yıllarda Mars'a başka Mariner araçları da gönderildi. Fakat gönderilen araçlar içinde tarihe kalıcı iz bırakanlar; Viking 1 ve Viking 2 oldu. Vikingler 1976 yılında Mars yüzeyine inmeyi başardı. Viking uzay araçları Mars'ı yüzeyden gösteren ilk araçlar oldu.

90'lı yıllarda daha gelişmiş yörünge ve yüzey araçlarıyla Mars araştırmaları yeniden hızlandı. NASA'nın 1996 sonunda gönderdiği Pathfinder uzay aracı, taşıdığı Sojourner gezgini ile birlikte 1997 Temmuzu'nda Mars yüzeyine indi. Sojourner mikrodalga fırını büyüklüğünde bir araçtı ve Mars yüzeyinde uzaktan araç kontrol etmek, yüzey koşullarının deneyimlenmesi konularında çok bilgi verici oldu.

1976 yılında Mars yüzeyine başarılı inen Vikinlerden beri NASA yüzeye 8 araç indirdi. Viking 1-2, Pathfinder, Mars Polar Lander, Sprit, Opportunity, Phoenix, Curiosity ve InSight. 30 Temmuz 2020'de fıralatılan ve geçtiğimiz günlerde Mars yüzeyine başarılı bir şekilde iniş gerçekleştiren Perseverance 9'uncu araç oldu.

PERSEVERANCE'IN DİĞER MARS GÖREVLERİNDEN FARKI NE?

Mars'a gönderilen araçlarla yüzey şekilleri, toprak ve kayaç yapıları, kimyasal komposizyon gibi konular ayrıntılı bir şekilde incelendi. Ancak özellikle son iki araçla, InSight ve Perseverance, daha ayrıntılı analizler yapılmaya başlandı. Önceki görevler sayesinde Mars'ın geçmişinde suyun varlığının kanıtlanması, gezegende yaşama dair izler bulunabileceği konusunda umut yarattı.

Bu amaçla, Mars yörüngesindeki araçlardan alınan görüntüler yardımıyla Perseverance'ın indirileceği bölge belirlendi. Özellikle 2006'dan beri çalışmaya devam eden Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) aracının yüksek çözünürlüklü görüntüleri, iniş yerinin belirlenmesinde yardımcı oldu.

Perseverance uzay aracı, geçmişte kesin olarak suyun bulunduğu bir Jezero kraterine indi. Bu krater, büyük olasılıkla geçmişte bir göldü. Özellikle kraterin batı tarafında belirgin bir nehir yatağı ve bu nehrin oluşturduğu alüvyon deltasına ait izler saptanması, Mars'ta yaşam izlerinin bu kraterde araştırılması kararını aldırdı.

PERSEVERANCE KEŞİF ARACI İLK SÜRÜŞÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ

Bugüne kadar Mars'a gönderilen en gelişmiş araç olan Perseverance, uzaya gönderilen araçlar içerisinde en iyi donanıma sahip olan araçlardan biri. Üzerindeki 23 kamera ile ayrıntılı görütü alınabilecek olmasının yanında, üzerindeki mikrofonlar ile de Mars'taki ortam sesleri kaydedilecek.

NASA'nın California'daki Jet İtki Laboratuvarı'nda inşa edilen ve plütonyum yakıtı ile çalışan Perseverance, Mars'a gönderilen araçlar içinde en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip olmasıyla biliniyor. Uzay kurumu, Kızıl Gezegen'deki yeni misyonun gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesi ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem içinse 300 milyon dolar harcandığını açıklamıştı. Kimyasal analizörü, 20 kamerası, örnek toplamak için kaya matkabı, robotik bir "eli" ve bir minik helikopteri olan Perseverance'ın, keşif faaliyeti için Mars'ta 2 yıl kalması planlanıyor.

Perseverance keşif aracı Mars'a inişinden 2 hafta sonra 4 Mart günü yaklaşık 6,5 metrelik sürüş gerçekleştirdi. Perseverance mühendislerinden Anais Zarifian, keşif aracının hareketinden duyduğu mutluluğu ifade ederek "Mars'ta bıraktığımız tekerlek izlerini görebilirsiniz. Tekerlek izlerini gördüğümde bu kadar sevineceğimi düşünmezdim" dedi.