Narva: NATO ile AB’nin Rusya sınırında buluştuğu şehir

Estonya’da bulunan Narva şehri, NATO ile AB’nin Rusya sınırında buluştuğu nokta olarak dikkat çekiyor. Yetkililer, neredeyse herkesin Rusça konuştuğu şehre Ukraynalıların akın ettiğini belirtiyor.

Estonya şehri Narva, NATO’nun doğu kanadının en ucunda bulunuyor. Nüfusun yüzde 97’sinin Rusça konuştuğu şehir, Baltık Denizi’ne dökülen Narva Nehri’nin batı kıyısında yer alıyor.

NATO ile AB’nin Rusya sınırında buluştuğu nokta olması, Narva’ya jeopolitik önem kazandırıyor. Ukrayna’daki savaşın başlamasının ardından binlerce Ukraynalının şehre geldiği belirtiliyor.

Narva Belediye Başkanı Katri Raik, “Ukrayna bizim savaşımız. Bunu burada hissediyoruz” ifadeleriyle desteğini dile getirdi. Şehirdekilerin yalnızca yüzde 47’sinin Estonyalı olduğunu söyleyen Raik, yüzde 36’sının Rus ve geri kalanının ise Rusça konuşan vatansız kişiler olduğunu belirtti.

Estonya, diğer Baltık ülkeleriyle birlikte Rusya’nın ilerleyen dönemdeki hamlelerinden endişe duyuyor. Konuya ilişkin yorum yapan Estonya Savunma Bakanlığı Siyasi Direktörü Tuli Duneton, "Avrupa ve NATO tamamen yeni bir gerçeklikle karşı karşıya. Rusya'dan gelen bir saldırı artık göz ardı edilemez" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Baltık ülkelerini işgal etme potansiyeline karşılık NATO, doğu kanadını desteklemek için takviye kuvvetler gönderdi. NATO'nun Estonya'daki çok uluslu askeri birliğine liderlik eden İngiltere ise ülkedeki kuvvetlerinin büyüklüğünü ikiye katladı. Şu anda 28 Challenger 2 muharebe tankı, 95 Warrior zırhlı araç ve 12 AS90 topçu gönderdi.