Avrupa tarihini değiştiren kalıntılar bulundu

Avrupa'da, 1815 tarihli Waterloo Muharebesi'nden kalma insan ve at kalıntıları bulundu.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan bir kazıda, 18 Haziran 1815'te yapılan Waterloo Muharebesi'nde hayatını kaybeden asker ve atların kalıntıları bulundu.

Devam eden kazılarda daha fazla kalıntı bulmayı umduklarını vurgulayan arkeologlar, keşfin "son derece nadir" olduğunu söyledi.

23 yıl boyunca Avrupa'yı kasıp kavuran Napolyon Savaşları'nın sonuncusu olarak kayıtlara geçen Waterloo Muharebesi'nde Napolyon Bonapart komutasındaki Fransız ordusu, Prusya ordusuyla müttefik olan Britanya ordusuna yenilmişti.

Tarihçiler, on binlerce askerin hayatını kaybettiği savaşın Avrupa için bir dönüm noktası olduğunu vurgularken muharebe sonrasında Napolyon'un Avrupa'yı yönetme arzusu büyük bir yenilgi almıştı.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, muharebede ölenlerin sayısı çok olsa da şimdiye kadar çok az kalıntıya ulaşılmasından dolayı, savaş alanındaki kemiklerin toplanıp satıldığını ve öğütülerek çiftliklerde gübre olarak kullanıldığı düşünülüyor.

Keşifler arasında, Britanya ordusunun komutanı Wellington Dükü Arthus Wellesley'nin bir askerine ait olduğuna inanılan bütün halde iskelet de bulunuyor. 

Kazıyı yöneten Waterloo Uncovered vakfından Tony Pollard, "20 yıldır savaş alanı arkeoloğuyum ve böyle bir şeyi daha önce hiç görmedim" dedi.