Nano Dezenfektanlar suyun yerini alabilir mi?

ABD’li araştırmacılar havayı, ellerimizi gıdalarımızı mikroplardan koruyacağı öngörülen yeni nesil dezenfektan icat etti. Bu dezenfektanın en önemli özelliklerinden biri ise yapay su formatında olması…

Su, bilinen tüm yaşam fonksiyonları için hayati öneme sahip doğal bir kaynaktır. İnsan kullanımı, ekosistem kullanımı, ekonomik kalkınma, enerji üretimi, ulusal güvenlik ve en önemlisi olan temizlik gibi suyun gerekli olduğu birçok alan vardır. İnsanların temel yaşam kaynaklarından biri olan sağlıklı içme ve kullanma suyunun sürekli olarak temin edilmesi tüm ülkelerin öncelikli konuları arasında yer almaktadır.

17

Harvard T.H. Chan Kamu Sağlığı Fakültesi'nden araştırmacılar, bulaşıcı hastalıklarla mücadelede kullanılabilecek yeni bir dezenfektan ürettiler. Bu yeni dezenfektan; soluduğumuz havayı, besinlerimizi, ellerimizi ve mikrop barındırarak bizi hasta edebilecek her şeyi hijyenik hale getirecek.

27

Araştırmacılar, nanoteknoloji araçlarıyla oluşturulmuş bir platformda küçük ve aerosolleştirilmiş nano su damlacıkları ürettiler. Bu nano damlacıklar, istenen yeri temizleyebilecek toksik olmayan dezenfektanlar barındırıyor. 

Aerosol fiziğinde Doçent olan Philip Demokritou, solunum ve besin yoluyla bulaşan hastalıkların hâlâ can aldığına dikkat çekerek her yıl solunum yoluyla bulaşan hastalıklar nedeniyle 1 milyon insanın besin yoluyla bulaşan hastalıklar nedeniyle 500 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatıyor.

47