Nancy Pelosi bu kez de Ermenistan'a gidiyor

Son olara Tayvan ziyareti sırasında ABD - Çin krizinin derinleşmesinde rol oynayan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi bu kez de Azerbaycan ile çatışmaların alevlenmesine neden olan Ermenistan'a gideceğini açıkladı.

Azerbaycan - Ermenistan arasında yaşanan II. Karabağ Savaşı'nın ardından imzalanan ateşkes 12 Eylül gecesi Ermeni güçleri tarafından bozulmuştu. Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırının Daşkesen, Kelbecer, Laçin ve Zengilan bölgelerinde gerçekleştirilen saldırılar, Zengezur Koridoru'nu da tehdit ediyor. 

Ermenistan çatışmalarda 100 askerinin öldüğünü duyururken Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 400 Ermeni askerinin öldürüldüğünü ve savunma sistemlerinin yok edildiğini duyurdu. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, çatışmalarda 71 askerinin şehit olduğunu açıkladı. 

Kremlin'den yapılan açıklamada ateşkes sağlandı dense de, Azerbaycan kuvvetleri ateşkesin 15 dakika sürdüğünü belirtmişti. 

Independent Türkçe, Rus haber ajanslarında dün geç saatlerde yer alan haberde, Ermenistan Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Armen Grigoryan'ın bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada "Uluslararası toplumun katkıları sayesinde ateşkes üzerine anlaşmaya varıldı" ifadelerini aktardı. 

PELOSİ ERMENİSTAN'A GİDİYOR

Geçtiğimiz ay Çin'in tüm karşı çıkmalarına rağmen Tayvan’a giderek Pekin yönetimi ile Washington arasındaki iplerin gerilmesine neden olan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, bu sefer de çatışmaların sürdüğü Ermenistan’ı ziyaret edeceği bildirildi.  

Sınır hattında ateşkesi ihlal etmelerinin ardından yaşanan çatışmalar nedeniyle verilen kayıplara tepki gösteren Ermenistan halkı Başbakan Nikol Paşinyan'ı protesto etmiş, hükümetin istifasını isteyen protestocular Erivan'daki meclis binası önünde toplanmıştı. 

California Temsilcisi Pelosi'nin yanında Ermeni asıllı California Temsilcisi Jackie Speierile ile birlikte Ermenistan'ı ziyaret edecek olan Pelosi, BaşbakanıNikol Paşinyan ve diğer hükümet yetkilileriyle bir araya gelecek. 

ABD'nin California eyaletinde yaşayan Ermeni asıllı vatandaşların ve lobilerinin, Amerikan siyaseti üzerindeki etkisine dikkati çeken uzmanlar, kasımdaki Kongre ara seçimleri öncesi Pelosi'nin ziyareti bir malzeme olarak kullanabileceğini belirtti.