BM Özel Temsilcisi'nden Myanmar açıklaması

BM'nin Myanmar Özel Temsilcisi Burgener, darbenin ardından ülkede yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında çarpıcı gerçeklere yer verirken, Güvenlik Konseyine birlik çağsında bulundu. Ayrıca Arakanlı Müslümanlar'ın durumu da gündem de yer buldu.

Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, BM Güvenlik Konseyi’nin Myanmar’a ilişkin kapalı oturumunda açıklamalarda bulundu. Burgener, Myanmar ordusunun darbenin ardından darbe karşıtlarına uyguladığı bastırma politikasının şiddetinin son derece arttığını belirterek uluslararası toplumun yaşananlara itiraz etmesi gerektiğini ifade etti. Myanmar demokrasisine sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Burgener, Güvenlik Konseyi üyelerinin güçlü bir birliktelik göstermesinin önemine vurgu yaptı.

Myanmar ordusunu, Güvenlik Konseyi'nin kararlarına kulak asmadığı yönünde eleştiren Burgener, "Myanmar konusunda birliğinize her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Şiddetin sona ermesi ve demokratik kurumların yeniden kurulması için baskı yapmak ve BM ilkelerini ciddi şekilde zayıflatmaya devam eden askeri darbeyi kınamak için güçlü olmalıyız." şeklinde konuştu.

Burgener, darbeye karşı düzenlenen protestolarda, barışçıl göstericilerin üzerine keskin nişancılar tarafından ateş açıldığına işaret eden kanıtların bulunduğunu dile getirdi. Ayrıca darbeciler tarafından göz altına alınan Devlet Başkanı Win Myint, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii ile diğer yetkili ve iktidar partisi yöneticilerinin "derhal ve koşulsuz serbest bırakılması" çağrısında bulundu.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARIN DURUMU GÜNDEME GELDİ

BM'nin Myanmar Özel Temsilcisi olan Burgener, şubat başından bu yana koronavirüs salgınına karşı yapılan çalışmaların da büyük zarar gördüğünü belirtiği konuşmasında, Arakanlı Müslümanların içinde bulunduğu insani koşullara da değindi. Burgener, kamplarda hala alıkonulan 126 bin Arakanlı Müslüman'ın harket özgürlüğü ve evlerine dönmeleri hususunda kalıcı bir çözüm sağlamak için gerçek bir ilerleme kaydedilmesi gerekiyor dedi.
"Yarım çözümlerin zamanı geçti" diyen Burgener; müreffeh, istikrarlı, birleşik ve açık bir Myanmar'ın geleceğinin, azınlıkların veya savunmasız toplulukların bastırılması veya dışlanması üzerine inşa edilemeyeceğini vurguladı.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti. Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.
BM'ye göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı. BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.