Duwa Lashi La: “Myanmar’ın yarısını biz kontrol ediyoruz”

Myanmar’da kendilerini ‘gölge hükümet’ olarak tanımlayan Ulusal Birlik Hükümeti Başkan Vekili Duwa Lashi La, ülkenin yarısını kontrol ettiklerini söyledi.

France 24’e açıklamalarda bulunan Duwa Lashi La, Ulusal Birlik Hükümeti’nin “meşru” olduğunu söyledi. Duwa Lashi La, bir yıl içinde “sayısız zorluğa rağmen” askeri ve idari olarak önemli başarılar elde ettiklerini belirtti.

Duwa Lashi La; “Halk savunma güçlerinin” şu anda Myanmar’ın yüzde 15’ini kontrol ettiğini, etnik direniş güçleriyle birlikte bu oranın “neredeyse yüzde 50’ye” ulaştığını öne sürerken, kendilerine destekte bulunan etnik direniş örgütlerine de teşekkür etti.

“Savunma savaşını” duyurmalarından bu yana sekiz ay geçtiğini, askeri ve siyasi olarak “büyük ilerleme” kaydettiklerini söyleyen Duwa Lashi La, “halk savunma güçlerinin” orduya daha etkili bir şekilde direnmek için birçok kişiyle müttefik olduğunu ifade etti.

Duwa Lashi La, insanların orduyu “tamamen reddettiğini”, özgürlük, eşitlik, demokrasi ve barış istediklerine dikkat çekerek her türlü mecradan insanlarla iletişim kurmayı sürdürdüklerini kaydetti.

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının üzerine 1 Şubat 2021’de yönetime el koymuş, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii ile birlikte birçok yetkiliyi gözaltına almıştı. Ayrıca ordu, ülkede bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Darbenin olduğu günden bu yana bazı kentlerde birtakım ayaklanmalar meydana gelirken, özellikle bazı kırsal alanlarda etnik azınlık milisler hükümet birlikleriyle karşı karşıya geldi.