Darbe sonucunda Myanmar'da kaç kişi hayatını kaybetti?

AAPP tarafından yayımlanan raporda, Myanmar'da darbe başladığı günden bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı açıklandı. Ordunun, darbe karşıtı gösterilere sert müdahalesi sürerken, her geçen gün hayatını kaybedenlerin sayısı da 557'ye yükseldi.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşu (AAPP) Myanmar’da yaşanan darbe sonucunda hayatını kaybedenlere ilişkin rapor yayımladı. Raporda, iki bin 658 kişinin gözaltında tutulduğu ve 235 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu kaydedildi.

PASKALYA YUMURTASI EYLEMİ

Öte yandan, raporda ülke genelinde darbe karşıtı protestoların sürdüğü aktarıldı. Yangon kentinde göstericiler, Paskalya Yortusu dolayısıyla yumurta eylemi düzenlendi. Şehrin otoyollarına dizilen Paskalya yumurtalarının üzerine “Federal orduya ihtiyacımı var” ve “Cuntaya hayır” sloganları yazıldı.

Yangon’un dışında Myanmar’ın diğer kentlerinde de protestolar düzenlendi. Magway, Mandalay ve Bago kentleri başta olmak üzere pek çok bölgede binlerce kişinin katılımıyla darbe karşıtı yürüyüşler gerçekleştirildi.

MYANMAR’DA ASKERİ DARBE

8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığına dair iddiaların ortaya atılması ve akabinde ülkede siyasi gerilimin tırmanmasının ardından Myanmar ordusu yönetime 1 Şubat 2021’de el koydu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere, pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına alırken bir yıllığına da olağanüstü hâl ilan etti.

Darbenin ardında Myanmarlılar demokrasiye dönüş eylemleri başlattı. Güvenlik güçlerinin gösterilere müdahalesi sonucunda 557 kişi hayatını kaybetti. Ülke genelindeki geniş katılımlı gösteriler devam ederken, üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanıyor.