Müzeler yeniden açılacak mı?

Yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alınan kararla mart ayı ortasında kapatılmıştı. Her yıl 18 - 24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası'nda müzelerin kapalı olacağı duyurusunun yapılmasının ardından 1 Haziran'da açılması kararlaştırılan müzeler için alınacak yeni önlemler neler? Sanal olarak gezilen müzeler ne zaman yeniden ziyarete açılacak?

Covid-19 önlemleri kapsamında kapatılan, Türkiye'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, belediyelere, vakıflara ait müzelerin açılma tarihi 16 Mayıs'tan 1 Haziran'a ertelendi.

Müzelerin güvenli olarak yeniden açılabilmesi için ziyaret alanlarının yeniden belirlendiğini ve acil durum planlarının oluşturulduğunu açıklayan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan önlemler şöyle:

- Müze ve ören yeri personeli salgının etkileri, sosyal ilişkilere yansımaları, kamu alanlarında uygulanabilecek önlemler ve süreçler hakkında eğitime tabi tutuluyor. Ayrıca müzelere Covid-19 ve hijyen uygulamalarına yönelik Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan uyarı ve bilgi panoları yerleştirildi

- Müzelerde sosyal mesafe standartlarına uygun olarak ziyaretçilerin olası yoğunlaşma alanlarına ve gerekli görülen bölümlere işaretlemeler yapıldı

- Müze girişlerinde hijyen paspasları, maske ve eldiven atık kutuları, el dezenfektanları, ateş ölçer ve termal kameralar yerleştirildi

- Ziyaretçilerin müze ve ören yerlerine temassız girişi için gerekli tedbirler alındı.

- En çok temas edilen bölümler başta olmak üzere tüm alanların temizliği yeniden yapıldı.

- Müze ve ören yerlerindeki dinlenme alanlarında koltuk, sandalye, bank gibi oturma grupları da sosyal mesafe gözetilerek yeniden düzenlendi.

- Her müze ve ören yerinde riskli alanlar (dijital uygulamalar gibi) belirlenmiş, olası dar ya da sıkışık alanlarda ziyaretçilerin toplanmasını önlemek amacıyla bazı mekanlarda kısıtlamaya gidildi.

Müzelere gelecek ziyaretçi sayısını sınırlamak için çevrimiçi (online) rezervasyon sistemi kurulacağı belirtilirken; tüm ziyaretçiler müzelere maskeli olarak kabul edilecek, ateş ölçümü yapılacak, rehberli tur, sinema ve etkinlikler çevrimiçi olarak sürdürülecek.