Yeni Covid-19 varyantı: 18 mutasyonunun birleşiminden oluşuyor

Covid-19 mutasyonu artmaya devam ediyor. Son olarak koronavirüsün 18 mutasyonunun birleşiminden oluşan yeni türü tespit edildi. Prof.Dr. Osman Müftüoğlu, koronavirüs mutasyonuna yakalananların belirtilerini sıraladı. İşte o belirtiler…

Koronavirüs (Covid-19) mutasyonları yayılmaya devam ediyor. Bilim insanları son olarak 18 mutasyonun birleşiminden oluşan yeni bir mutasyon türü tespit edildiğini duyurdu. Brezilya’da tespit edilen yeni türün, önceki mutasyonlara benzer özellikler gösterdiği ifade edildi.

MUTASYONLU KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELER?

Prof.Dr. Osman Müftüoğlu, koronavirüs mutasyonuna yakalananların, belirtilerini sıraladı. İşte o belirtiler:

● Hapşırma

● Burun akıntısı

● Boğazda yanma

Mutasyonlu virüs belirtilerinin, klasik nezle belirtileriyle aynı olduğunu belirten Müftüoğlu, daha önceki vakalarda çok sık görülen ateş, öksürük ve benzeri belirtilere mutasyonlu virüslerde rastlanmadığını kaydetti.

Ayrıca Müftüoğlu hapşırma, burun akıntısı ve boğazda yanma gibi klasik nezle belirtisi yaşayanların vakit kaybetmeden muhakkak PCR testinden geçmeleri gerektiğini ifade etti.

COVİD-19 VAKALARI NEDEN ARTTI?

Prof.Dr. Osman Müftüoğlu, aynı zamanda vaka sayılarındaki artışın nedenlerini de açıkladı. Son dönemdeki önlenemez artışın üç nedeni olduğunu belirten Müftüoğlu, şöyle devam etti:

''Birincisi: Ev içi bulaşlarındaki artış korkunç boyutlara ulaşmış durumda. Dikkatsizlik, özensizlik ve bilgisizlik son dönemde arttı. Bu nedenle çoğu evde neredeyse bir çeşit 'ev içi salgın' durumu yaşanır hale geldi. 

İkincisi: Toplu taşıma araçlarındaki tedbirsizlikler de mühim bir salgın tetikçisi haline geldi. Aşırı yolcu yükü özellikle belirli saatlerde muazzam bir virüs trafiğine olanak sağlıyor.

Üçüncüsü: İşyerlerindeki bulaşlarda da ciddi artışlar var. Kademeli mesai uygulamasına yeniden ve sıkı bir şekilde geçmek için neden hâlâ bekliyoruz, anlamak mümkün değil.''