Mustafa Yeneroğlu kimdir? Mustafa Yeneroğlu nerede doğdu? Mustafa Yeneroğlu ne zaman istifa etti?

2015 yılında siyasi hayatına AK Parti İstanbul Milletvekili olarak başlayan Mustafa Yeneroğlu, 2019 yılında partisine yönelik eleştirileri ile gündeme gelmiş hemen akabinde de istifası çok konuşulan isimlerden olmuştu. Eski AK Parti Milletvekili Ali Babacan'ın kurduğu DEVA partisi listesinde yer aldığı iddia edilen Mustafa Yeneroğlu kimdir? Mustafa Yeneroğlu nerede doğdu? Mustafa Yeneroğlu ne zaman istifa etti? İşte Mustafa Yeneroğlu'nun siyasi hayatı...

Eski AK Parti Milletvekili Ali Babacan’ın kuruluşu için başvuru yaptığı DEVA Partisi kurucu üyeleri gündeme bomba gibi düştü.
 
Üyeler arasında dikkat çeken isimlerden bir tanesi de 2015 yılında AK Parti İstanbul Milletvekili olarak siyasi hayatına başlayan Mustafa Yeneroğlu oldu.
 
Uzun yıllar Almanya’da yaşayan ve yurt dışındaki sivil toplum çalışmalarında aktif rol alan Yeneroğlu, 1975 Bayburt doğumlu.
 
1976 yılında ailesi ile birlikte Almanya’nın Köln şehrine yerleşen Mustafa Yeneroğlu, Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.
 
İzmir 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden diplomasının denkliğini alan Yeneroğlu, Islamische Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG) / İslam Toplumu Millî Görüş Genel Sektereri olarak görev almıştır.
 
Milletvekili seçilmesinin ardından 2015-2017 yıllarında arasında Göç Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Mustafa Yeneroğlu, 26. Yasama Dönemi 1. ve 2. Yasama Yıllarında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini üstlenmiştir.
 
Aralık 2017’den itibaren TBMM Anayasa Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu üyesi olan Mustafa Yeneroğlu, aynı zamanda AK Parti MKYK üyesi olarak görev almıştır.
 
İngilizce ve Almanca bilen Mustafa Yeneroğlu, evli 3 çocuk babasıdır.
 
AK Parti’ye yönelik eleştirileri ile gündeme gelen, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul Milletvekili ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yeneroğlu, 30 Ekim 2019’da partisinden istifa etmiştir.
 
Mustafa Yeneroğlu’nun istifası ve sözleri kamuoyunda geniş yankı bulurken, Ali Babacan’ın kurduğu DEVA partisinde yer alması dikkatlerden kaçmadı.