Musk'ın, "Trump, Twitter'a geri dönsün mü?" anketinden "evet" oyu çıktı

Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk'ın, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter'a geri dönmesine ilişkin başlattığı anketten "evet" oyu çıktı.

Sosyal medya platformu Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk, ABD Eski Başkanı Donald Trump'ın, Twitter hesabının yeniden açılacağını duyurdu.

Elon Musk, Twitter üzerinden 18 Kasımda, "Trump'ın hesabı geri verilmeli mi?" sorusuyla bir anket başlatmıştı.

Anketin sonuçlarını açıklayan Musk, kullanıcıların yüzde 52'sinin "evet", yüzde 48'inin ise "hayır" oyu verdiğini bildirdi.

Musk, "Halk konuştu.Trump, geri dönecek" mesajını paylaşarak, "Halkın sesi, Tanrının sesi" anlamına gelen Latince "Vox Populi, Vox Dei" ifadelerini kullandı.

2020 ABD Başkanlık seçimlerini kaybeden Donald Trump, seçimde hile olduğunu ve asıl kazananın kendisi olduğunu iddia etmiş, kendisini destekleyenlerle birlikte başkent Washington'da bir miting düzenlemişti. 6 Ocak 2021'deki mitingin ardından Trump destekçileri Kongre binasını basmış, 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Twitter, 6 Ocak 2021'deki Konge baskının ardından, 9 Ocak 2021'de ABD Eski Başkanı Donald Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya aldığını açıklamıştı.

Twitter'ın güvenlik ekibinden yapılan açıklamada, "Trump'ın hesabından paylaştığı son mesajları ve bağlamlarını yakından inceledikten ve özellikle bu paylaşımların nasıl tepki aldığına baktıktan sonra, daha çok şiddeti kışkırtma riskinden dolayı bu hesabı kalıcı olarak askıya aldık" denilmişti.