Müsilaj şimdi de Ege'de: Turizm sektörü tehlikede!

2021’in ilk yarısı salgın nedeniyle ‘’kayıp dönem’’ olarak kayıtlara geçti. Turizmciler gözünü Temmuz ayına dikti. Peki, yılın ikinci yarısı Türkiye’ye turist gelecek mi? Müsilaj tehlikesinin turizm sezonuna etkisine dair merak edilenler…

2021’in ilk yarısında koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle turizm sektöründe büyük kayıp yaşandı. Türkiye’nin virüs nedeniyle riskli ülkeler arasında yer alması, yılın ilk 6 ayını olumsuz etkiledi.

Gözünü Temmuz ayına diken turizmciler, yılın ikinci yarısından bir hayli umutluydu ancak müsilajın Ege sahillerine doğru harekete geçmesi turizmcilerin hayalini bir kez daha yıktı.

BU YIL TÜRKİYE’YE TURİST GELECEK Mİ?

Türkiye, dünyada en çok Rus turist ağırlayan ülkelerin başında geliyor. Ancak Rusya’nın Türkiye'de artış gösteren vaka sayıları nedeniyle uçuşlara kısıtlama getirmesi, 2021’de Rus turistin tatil beldelerine ayak basmasını engelledi.

Rusya’nın 21 Haziran itibariyle Türkiye yasağını kaldırması bekleniyor. Uçuşların açılmasıyla hareketliliğin başlamasını bekleyen turizmciler, bu yıl pandemi nedeniyle geç açılan turizm sektörünün canlanmasını umut ediyor.   

TÜRKİYE'YE TATİLE GELMEK İŞTEN ÇIKARTILMA NEDENİ 

Türkiye, Rusların yanı sıra Almanya ile birlikte çeşitli Avrupa ülkelerinde de çok sayıda turist ağırlıyor. Ancak hâlâ Hollanda gibi çok sayıda Avrupa ülkesi, Türkiye’yi riskli gördüğü ‘’turuncu’’ listeden çıkartmış değil. Bu nedenle Türkiye’ye seyahat eden Avrupa Birliği (AB) vatandaşları, ülkelerine dönüşte 10 gün süren zorunlu karantinaya girmek durumunda kalıyor.

Bu da, Türkiye gibi ‘’riskli’’ görülen ülkelere tatile gitmeyi, tazminatsız işten çıkarma nedeni sayılmasına yol açıyor. Çünkü tatil sonrası 10 günlük karantina süresi, işveren tarafından mazeret olarak kabul edilmiyor.

Hollanda'da şu ana kadar bilinen 3 ayrı davada mahkeme, zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeleri simgeleyen "turuncu bölgede" yer alan Türkiye ve Polonya'ya tatile giden kişilerin, tazminatsız işten çıkarılmasını haklı buldu.

Çanakkale

 

MÜSİLAJ SORUNU TURİZMİ ETKİLER Mİ?

Tüm bunların yanı sıra Marmara Denizi’ni yok olma tehlikesiyle karşı karşıya getiren müsilaj sorunu, turizmi de tehdit etmeye başladı. Marmara Denizi’ndeki pek çok noktanın yüzeyini saran müsilaj, rüzgârın ve akıntının etkisiyle önce önce Karadeniz’e ardından da Ege’ye doğru ilerlemeye başladı.

Müsilajın yoğun görüldüğü tatil beldelerindeki esnaf durumdan şikayetçi. Bölgedeki emlakçılar ise müsilajın tekrar gelmesi halinde plajların ve kiraladıkları yazlıkların boş kalacağından endişeli. Yazlık kiralamak için arayan müşterilerin ‘’orada müsilaj var mı?’’ diye sorduğunu belirten emlakçılar, deniz salyasının tatil beldelerine şimdiden zarar verdiğini kaydediyor.

YILIN İKİNCİ YARISI DA KAYBEDİLEBİLİR

Yapışkan bir madde olan müsilaj nedeniyle insanların denize girmek istemeyeceği göz önünde bulundurulduğunda, deniz salyasının Ege Denizi’nde yayılmaya devam etmesi ve hatta Akdeniz’de sıçraması durumunda turizm sektörünün felâketi yaşamasının önüne geçilemez.

Hatta müsilajın yoğun görüldüğü beldelerdeki bazı turizmciler, yılın ikinci yarısını da gözden çıkartmış durumda. Müsilajın Çanakkale Boğazı'ndan geçerek Bozcaada açıklarından Limni'ye doğru gidip, dağıldığını belirten ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, ''Akıntı ve lodos ile birlikte yukarı suların etkisiyle Saros Körfezi'ne giriyor. Ancak şu anda da Saros Körfezi'nde de müsilajın kıyı bölgelerde kalmadığını balıkçılardan biliyoruz’’ ifadelerini kullandı. Bu durumdan turizm sektörünün etkilenmemesinin kaçınılmaz olduğunu kaydeden Ayaz, acil önlem çağrısında bulunuyor.