Deniz salyası (müsilaj) olan denizden balık ve midye yenir mi?

Halk arasında deniz salyası adı verilen müsilaj tehlikesi büyüyor. Vatandaşlar, Marmara Denizi’nden balık ve midye yemenin sağlıklı olup olmadığını merak ediyor. Müsilajın balıkları zehirleyip, öldürdüğü ve insanı felç bıraktığıyla ilgili iddialar doğru mu? Müsilaj görülen denizden balık yenir mi?

Marmara Denizi’nin yüzeyini kaplayan ve derinlerini saran müsilaj  tehlikesi, her geçen gün büyüyor. Halk arasında deniz salyası adı verilen müsilaj nedeniyle vatandaşlar, balık yemenin sağlıklı olup olmadığını merak ediyor.

Peki, müsilaj olan denizden balık ve midye yiyebilir miyiz? Müsilajın balıkları zehirleyip, öldürdüğü ve insan sağlığı için olumsuz etkileri olduğuna yönelik açıklamalar doğru mu?

MÜSİLAJ BALIKLARI ZEHİRLER Mİ?

Çanakkale Boğazı ve Marmara Denizi'nde yoğun olarak görülen müsilaj, Karadeniz ve Ege’de de görüldü. Beyaz, köpüksü ve yapışkan madde olan müsilajın balıkları zehirlediği ve insan sağlığına uygun olmadığı yönündeki açıklamalar sonrası balık tüketiminde ciddi düşüş meydana geldi.

Müsilajın her yıl olduğunu ancak bu yıl yoğun olarak görüldüğünü belirten balıkhane esnafı, ‘’Müsilajın balıklara bir zararı yok. Hatta büyük balıkların beslenme kaynağı olan bir madde. Bu sene denizdeki bazı canlı türlerinin azalması, bazı türleri çoğalmasından dolayı müsilaj çoğaldı. Müsilajın sadece balıkçıya zararı var. Son 10 gündür işlerimizde çok düşüş var" diye konuştu.

MÜSİLAJ OLAN YERLERDEN BALIK VE MİDYE YENİR Mİ?

Deniz salyasının balık ölümlerine neden olduğu iddiaları, halkı balık tüketimi konusunda endişelendirdi.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nden Prof. Mustafa Sarı, “Zehirli olmadığı için balık ve midyeler yenilebilir ama bazı patojen bakteriler için çok uygun bir ortam. Temastan kaçınmalıyız. Organik bir oluşumdur zehirli değildir. Balık ve midye tüketmekte risk oluşturmaz’’ açıklamasında bulundu.

MARMARA DENİZİ’NDEN MİDYE YEMEK FELÇ RİSKİNE NEDEN OLUR MU?

Sualtı görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan ise Müsilajın toksin bir madde salgıladığı belirtti ve ‘’Midye hareket etmeyen bir canlı ve bu suyu süzüyor. Bu toksin midyeye zarar vermiyor ancak midyeyi yiyen insanlarda felç vakaları görüldüğü kanıtlanmıştır.

Bu aşamada özellikle mideye yenilmemeli. Balıklar konusunda bir araştırma yapılmış değil ama toksin bir madde salgılanıyor ve balıkları etkileme durumu da söz konusu’’ ifadelerini kullandı.