Prof. Dr. Karcıoğlu: Bölgeden gelen şikayetler sistematik değerlendirilmeli

Marmara'da halen mücadele edilen müsilaja ilişkin son açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan geldi. Yazlıkçıların ve turistlerin tatil bölgelerine yerleşmelerinin ardından denize girenlerde deri döküntüleri ve kızarıklıklar olduğu iddia edilmişti. Peki, uzmanlar müsilaj olan deniz hakkında neler söylüyor?

Marmara'da devam eden müsilaj sorunu yaz aylarını tatil bölgelerinde geçirmek isteyenleri tedirgin etmeye devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, müsilaj ile mücadeleye dair son açıklamasında 592 bölgede temizlik faaliyetlerinin sürdürüldüğünü, 41 işletmenin kapatıldığını ve 10 bin 500 metreküp alanın temizlendiğini belirtti. 22 maddelik eylem planı çerçevesinde Marmara çevresindeki 7 ilde denetimlere aralıksız devam edildiğini vurgulayan Kurum, 140 tesise de 180 milyon TL idari para cezası verildiğini açıkladı.

Tatilciler ve yazlıkçıların ise en çok merak ettiği soruların başında 'Denize girilebilir mi?' geliyor. 

MÜSİLAJ OLAN DENİZDE CİLT PROBLEMLERİ OLUŞUR MU?

Konuya ilişkin ilk açıklamalarda uzmanlardan hem yazlıkçılara hem de denize girmek isteyenlere uyarı gelmiş, olumsuz etkiler ile karşılaşılabileceğinin altı çizilmişti. Temas yoluyla deride döküntü, kızarıklık ya da bunlarla bağlantılı kaşıntı gibi istenmeyen reaksiyonların oluşabileceğinin altı çizilmişti. 

Sosyal medyada yer alan bir takım yorumlarda da müsilajın görülmesinin ardından Marmara'da denize girenlerin bir kısmında belirgin bir biçimde cilt problemleri oluştuğu belirtilmişti. 

Özellikle Balıkesir'den uzmanlara ulaşarak, Marmara'da denize girmelerinin ardınan kendilerine ulaşan şikayetleri sorduk. 

En fazla güneş temelli yanma problemi ile karşılaştıklarını belirten uzmanlar, özellikle müsiaj kaynaklı herhangi bir vakanın kendilere ulaşmadığını belirtti. 

MÜSİLAJ İLE OLUŞABİLECEK PROBLEMLER NASIL TESPİT EDİLMELİ?

Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu, Maramara Denizi'nde müsilaj kaynaklı herhangi bir cilt probleminin varlığından söz edilebilmesi için başvuruların ve vakaların sistematik bir biçimde izlenmesi gerektiğinin altını özellikle çizdi. 

Denize giriş sonrası semptomların doğru biçimde değerlendirilerek halka gerekli uyarıların yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Karcıoğlu, "Doğru analizler yapılmadan paylaşılan bilgiler gereksiz panik ve korku yaratabilir” dedi. Stres kaynaklı cilt rahatsızlıklarının da yaşanabileceğini hatırlatan Prof. Dr. Karcıoğlu, bölgenin yakın takibe alınarak özel bir çalışma yürütmenin gerekliliğine de vurgu yaptı.