AB mülteci krizinden 'insanlık' dersi çıkarır mı?

Türkiye'nin İdlib'de Türk askerlerine düzenlenen saldırının ardından sınır kapılarını açma kararı, Ege Denizi, Meriç Nehri, Pazarkule sınır kapısında düzensiz göçmen hareketliliğini artırdı. Avrupa'lı ülkeler mülteci krizini 'para' ile çözmenin yollarını ararken istediklerini alamayınca, tüm gözle Avrupa Birliği'ne çevrildi. Bir yandan koronavirüs ile mücadele eden bir yandan da göçmen politikası nedeniyle köşeye sıkışan Avrupa, mülteci krizinde 'insanlık' dersini verebilecek mi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin Suriye'nin İdlib kentinde 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği hava saldırısı sonrası batıdaki sınır kapılarını açma kararıyla başlayan geçişlerde son rakamı 135 bin 844 olarak açıkladı.
 
İçişleri Bakanı Soylu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Saat 09.00 itibarıyla Türkiye topraklarından ayrılıp Edirne’den Yunanistan’a geçen göçmen sayısı, 135 bin 844" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin batı sınırlarından Avrupa’ya girmek isteyen mülteciler Bulgaristan ve Yunanistan başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde krize neden olurken, Avrupa Birliği (AB) en yüksek organlarından; Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in davetlisi olarak Meriç sınırına gelen AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli ve AB Dönem Başkanı Hırvatistan'ın başbakanı Andej Plenkoviç’in helikopterden sınırı gözlediği fotoğraflar tartışma konusu oldu.
 
Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenlerin acı yolculuğunun görüntüleri tüm dünyada geniş yankı uyandırırken, deniz yoluyla Yunanistan’ın Midilli adasına geçmek isteyenlere yardımcı olmak amacıyla bölgeye gelen bir grup Hollandalı sosyal hizmetler uzmanı da aşırı sağcıların saldırısına uğradı.

MÜLTECİLER AVRUPA BASININDA
 
Almanya / Stuttgarter Zeitung: Avrupalılar rezil oldu. Yine. Erdoğan’ın eline düştüler.
 
Almanya / Straubinger Tagblatt: Değerleriyle gurur duyan Avrupa’nın bir yandan insanları sınırda kurban etmemesi gerek.
 
Almanya / Welt: AB, Türkiye’nin sınırlarını mültecilere açmasına hazırlıksız yakalandı
 
İngiltere / The Times: Suriye’de ateşkes sağlanmak zorunda
 
İngiltere / The Daily Telegraph: Erdoğan’ın artık sabrı bitti
 
Hollanda / de Volkskrant: Avrupa, Suriye’de çığırından çıkan iç savaş nedeniyle de bugüne kadar yaptığı gibi davranmaya devam edemez.

İNFOGRAFİYİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


 
İsviçre / Tages-Anzeiger: Türkiye ile imzalanan mülteci mutabakatı ile AB kendini bir şantajcının ellerine teslim etti ve şimdi fatura önüne geldi.
 
Avusturya / Die Presse: Uzaktan da olsa insanlara yardım etmek, insaniyetin gereği
 
Fransa / Le Monde: Göçmenler, jeopolitik oyununun esiri

Fransa / L’Opinion: Türkiye’ye verilen sözler tutulmadı
 
İtalya / Il Foglio: Sığınmacıları Erdoğan değil, Esad harekete geçiriyor

Avrupa basınında yer alan haberlerde genel olarak bir özeleştiri, yetkililerden duruma müdahale ve Türkiye’nin misafir ettiği mültecilere ilişkin yeterli sürenin dolduğuna dair yorumlar yer alırken, Yeni Asya’nın bugün manşetine aldığı ‘Ensar ruhu nerede?’ başlıklı haber büyük tepki topladı.
 
Bahar Kalkanı Harekâtı ile sınırda bir güvenli bölge oluşturarak insani şartlarda bir yaşam standartı oluşturulmak istenirken Türkiye sınırlarına gelen mültecilerin ülkeye alınmayarak Ege Denizi üzerinden Yunanistan’a yönlendirildiği iddiası, Edirne’de 5 gündür bekleyen mültecilerin tampon bölgede Avrupa’lı ülkelerden gördükleri zulme Türkiye’nin neden olduğu algısının oluşturulmaya çalışılması eleştirileri de beraberinde getirdi.
 

Söz konusu haberde, mültecilerin yüzde 70’inin Meriç Nehri üzerinden Avrupa’ya geçmek zorunda kaldıkları, sınırda artan düzensiz göçmen hareketliliği nedeniyle Yunanistan’ın sınır güvenliğini artırması sonucunda yaşanan arbedeye dem vuruldu. Türk güvenlik güçlerinin mültecileri bu noktaya yönlendirdiği ve insan kaçakçılarının göz göre göre pazarlık yapma şansı bulduğu iddiası ise bir kaçakçının ağzından “mültecileri asker eşliğinde garantili olarak Yunanistan tarafına geçirdiğini gururla anlatıyor” sözleri ile kanıtlanmaya çalışıldı.
 
Sınırda yaşanan düzensiz göçmen hareketliliğine karşı güvenlik tedbirlerini artıran Yunanistan mültecilere ateş açmış ve iki kişi hayatını kaybetmişti.