Irak'ta Mukteda es-Sadr'dan destekçilerine 'son verin' çağrısı

Irak'ta 2019 yılında başlayan protesto gösterileri, Şii lider Mukteda es-Sadr, destekçilerine 20 Ağustos’ta “eşsiz ve kalabalık” gösteri çağrısının ardından şiddetlenmişti. Sadr'dan kritik bir hamle geldi.

Irak'ta Şii kimliğinin öne çıkması için yürüttüğü politikalar ile kısa sürede ön plana çıkan Mukteda el Sadr, geçtiğimiz ekim ayında yapılan seçimlerde tek başına hükümet olacağk çoğunluğu sağlayamamasının ardından istifa çağrısı yapmış, istifa eden milletvekilleri Hadi el Amiri’nin lideri olduğu İşbirliği Çerçevesi Bloğu'na geçmişti. 

İşbirliği Çerçevesi Bloğu'na mecliste yeterli çoğunluğu sağlayabilecek milletvekili sayısına ulaşmasının ardından başbakan seçmeye çalışınca Sadr destekçileri parlamentonun dağılması ve yeniden seçimlere gidilmesi için oturma eylemine başlamıştı. 

O günden bu yana ülkede özellikle de Yeşil bölge'de devam eden gösteriler nedeniyle en az 20 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. 

20 Ağustos'ta Şii lider Mukteda es-Sadr'ın destekçilerine “eşsiz ve kalabalık” protesto çağrısı yapmasının ardından kritik bir hamle daha geldi. Şii din adamı Mukteda es-Sadr destekçilerine, protesto gösterilerine son vermeleri ve başkenti Bağdat'ta hükümet binalarının ve yabancı elçiliklerin bulunduğu Yeşil Bölge'den çekilmeleri çağrısı yaptı. 

Protestoların devam etmemesi gerektiğini zira barışçıl karakterini yitirdiğini vurgulayan Sadr, Irak halkından da özür diledi. 

Protestoculara Meclis çevresinden çekilmeleri için bir saat veren es-Sadr, "Iraklı kanı dökmek artık yasaklanmıştır" ifadelerini kullanarak, "Oturma eyleminin dahi son bulmasını istiyorum" dedi. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Sadr sözlerini, “Barışçıl gösterileri dahi istemiyorum...İnsanlar bu dehşet için neyi yanlış yaptı? Evlerinde güvendeydiler ve siz yolsuzluktan kurtulmak için insanların öldürülmesi kabul edilemez" ifadeleri ile sürdürdü.