Müjdeler bir bir gerçekleşiyor

Milli güvenliklerine tehdit olarak gördükleri teröristleri bulup ortadan kaldıran bazı ülkeler, söz konusu Türkiye olunca güvenliğimizi tehdit eden terör örgütlerini eğitip silahla donatıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bir ay önce “İnşallah yakında bu konuda milletimize müjdelerimiz olacaktır” dediği terör örgütü elebaşlarından bir tanesi PKK/KCK’nın en üst düzey ismi Beraat Afşin mi?

Milli İstihbarat Teşkilatı ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır ötesindeki terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticilerine yönelik başarılı operasyonlarına örgütün Sincar'daki en önemli ismi terörist Beraat Afşin de eklendi.

illi İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) düzenlediği operasyonla, PKK/KCK adına Sincar'da faaliyet yürüten en üst düzey kadın örgüt mensubu Beraat Afşin etkisiz hale getirildi. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 19 Kasım'da MİT'in operasyonuyla etkisiz hale getirilen Afşin, "kırmızı kategori"de aranıyordu. 

Etkisiz hale getirilen terörist Beraat Afşin

PKK'nın kırsal kadrosuna 1997'de katılan Afşin, 2000'li yıllarda Türkiye'de silahlı faaliyetler yürüttü ve birçok çatışmaya katıldı. Kandil'de 2010'da "Mahmur Cephe Komutanlığı"nda ise 2014'te görev yapan Afşin, son olarak PKK/KCK'nın silahlı kadın yapılanması "YJA-Star" ve Sincar silahlı kadın yapılanması "YJŞ"de askeri kanat sorumlusu olarak faaliyet yürüttü.

MİT'in operasyonuyla etkisiz hale getirdiği kırmızı kategoride aranan Beraat Afşin'in PKK kampında; PKK elebaşlarından Duran Kalkan'la görüntüleri de ortaya çıktı.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin geçen ay sonu grup toplantısındaki konuşmasında, Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden terör örgütü PKK/PYD-YPG’yi destekleyen ülkelere tepki göstermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, PYD-YPG’nin uzantısı SDG’nin önemli ismi Ferhat Abdi Şahin’in, ABD, Rusya ve Fransa tarafından kabul görmesini eleştirerek, şunları söylemişti:

“Bazı ülkeler, milli güvenliklerine tehdit olarak gördükleri teröristleri her nerede olurlarsa olsun bulup ortadan kaldırıyor. Öyleyse Türkiye’nin de aynı hakka sahip olduğunu kabul ediyorlar demektir. Buna ellerini sıktıkları, övgüler düzdükleri teröristler de dahildir. İnşallah yakında bu konuda milletimize müjdelerimiz olacaktır. Niye acele ediyorsun? Bu işlerin haberi verilir mi? Amerika haber vere vere mi geldi?”

PKK ELEBAŞLARINA YÖNELİK ÖNEMLİ OPERASYONLAR

Bu arada, MİT ve Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütü PKK’nın yurt dışındaki kamplarında yaşayan örgütün elebaşlarına sınır ötesinde çok önemli operasyonlar gerçekleştirdi.

Terör örgütü PKK/KCK’nın sözde başkanlık ve yürütme konseyi üyelerinden Diyar Garip Muhammed, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ortak operasyonuyla geçtiğimiz temmuz ayında etkisiz hale getirildi.

Operasyon, PKK’nın sözde ana karargahının bulunduğu Kandil’de ilk defa üst düzey bir PKK’lının etkisiz hale getirilmesiyle dikkati çekti. Diyar Garip Muhammed, 1992’de katıldığı terör örgütü PKK/KCK’nın sözde başkanlık konseyinin 7 üyesinden biriydi.

Kandil’in yakınındaki Ezmer Dağı’na TSK ve MİT’in ortak çalışmasıyla yapılan operasyonda ise PKK/KCK’nın sözde Dış İlişkiler Komitesi sorumluları Seyithan Ayaz ve Eser Irmak, SİHA ile yapılan nokta atışı ile eylül ayında etkisiz hale getirildi.
 
Yine 21 Mart’ta Kandil'e yapılan hava harekatında örgüt liderlerinden Cemal Bayık'a en yakın isimlerden Rıza Altun ağır yaralandı. Operasyonda, aralarında terör örgütü PKK'nın Dış İlişkiler Sorumlusu Mikail Özdemir, sözcüsü Emrullah Dursun ve Kandil Bölgesi Sorumlusu Ali Aktaş'ın bulunduğu üst düzey örgüt mensupları da etkisiz hale getirildi.


 
Öte yandan, Irak’ın Erbil kentinde Türk diplomat Osman Köse’nin şehit edildiği suikastın planlayıcıları ve korumalarının, 18 ve 24 Temmuz’da MİT ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlediği iki ayrı başarılı operasyonla etkisiz hale getirildiği ortaya çıktı.
Türk diplomat Osman Köse, Irak’ın Erbil kentinde restoranda yemek yediği sırada, profesyonel eğitim almış iki eliyle silah kullanabilen bir kişi tarafından ateş edilerek 17 Temmuz’da şehit edilmişti.

Terör örgütü PKK'nın sınır ötesindeki kamplarında, Türkiye'nin güvenliğini hedef alan eylem talimatlarını veren, hain tuzakları planlayan diğer yöneticilerin de yerlerinin tespit edilip etkisiz hale getirilmesi, terörün sona erdirilmesi açısından son derece önemli. Son dönemlerde yapılan başarılı operasyonlar, istihbarat ve güvenlik güçlerinin sınır ötesinde PKK'nın en önemli iki kalesi konumunda olan Kandil ve Sincar'daki elebaşlara yönelik etkili harekatların bitmeyeceğini gösteriyor.