Muhteşem yüzyılın muhteşem mimarı: Koca Mimar Sinan Ağa

Tarihe tanıklık etmemizi sağlayan birçok eserde, muhteşem yüzyılın muhteşem mimarı Mimar Sinan’ın imzası var. Eserlerini inşa ederken zekasını ve estetik duygusunu birleştiren Mimar Sinan'ın İstanbul'da bulunan camilerini sizler için araştırdık..

Birçok şehirde yüzlerce eseri bulunan Mimar Sinan’ın, İstanbul için ayrı bir önemi var. Çünkü İstanbul’u İstanbul yapan çok sayıda eserde onun imzası var. Şaheser yapıların büyük ustası olarak anılan Mimar Sinan, 1538 yılında Hassa baş mimarı olmuş ve bu görevi Kanuni Sultan Süleyman, II’inci Selim ve III’üncü Murat zamanında 50 yıl süre ile yapmıştır.

135

SÜLEYMANİYE CAMİİ:


Mimar Sinan İstanbul’da birçok önemli yapıya imzasını atmış olsa da Süleymaniye Camini hepsinden ayrı tutmak gerek. Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman’ın talebi üzerine 1551 ile 1558 yılları arasında inşa etiği camiyi kalfalı keseri olarak tanımlar. Süleymaniye Camii'nin 4 minaresi, Sultan Süleyman’ın İstanbul’un fethinden sonraki 4’üncü padişah olmasını; 10 şerefe ise Osmanlı’nın 10’uncu padişahı olmasını sembolize ediyor. Klasik Osmanlı Mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Süleymaniye Camii, yapımından günümüze dek İstanbul'da yüzü aşkın deprem gerçekleşmesine karşın, caminin duvarlarında en ufak bir çatlak oluşmaması şaşırtıcıdır. 

235

Dört fil ayağı üzerine oturan caminin kubbesi 53 metre yüksekliğinde ve 27,5 metre çapındadır. Bu ana kubbe, Ayasofya'da da görüldüğü gibi, iki yarım kubbe ile desteklenmektedir. Kubbe kasnağında 32 pencere bulunmaktadır. Caminin kıble tarafında içinde Kanuni Sultan Süleyman'ın ve eşi Hürrem Sultan'ın bulunduğu bir hazire mevcuttur. Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesinin kubbesi yıldızlarla donanmış gökyüzü imajını vermesi için, içeriden, metalik plakalar arasına yerleştirilmiş pırlantalarla elmaslarla süslenmiştir.

ŞEHZADE CAMİİ:

Şehzade Mehmet Camii ya da Şehzadebaşı Camii olarak da bilinen cami, İstanbul'un Şehzadebaşı semtinde bulunuyor. Kanuni Sultan Süleyman Camisini 1543'de 22 yaşında ölen oğlu Şehzade Mehmet adına yaptırmıştır. Şehzade türbesinin içi rengarenk çinilerle doludur. Ortadaki sandukada Şehzade Mehmed, sağında Şehzade Cihangir yatar. 

435