Muhsin Fahrizade suikastına ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı

İran’ın nükleer silah programının kilit ismi Muhsin Fahrizade suikastının yapay zekaya sahip makineli tüfek ile gerçekleştirildiğine dair ayrıntılı bir haber yayınlandı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade ise söz konusu raporda geçen iddiaları yalanladı.

Nükleer bilimci ve İran’ın nükleer silah programının kilit ismi Muhsin Fahrizade’nin geçtiğimiz yıl 26 Kasım’da öldürülmesine ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. New York Times gazetesinin ayrıntılı haberinde, Tahran yakınlarında suikasta uğrayan Fahrizade’nin dakikada 600 mermi atabilen ve yapay zekaya sahip bir makineli tüfek ile öldürüldüğü öne sürüldü.

Gazetenin İsrailli, ABD’li ve İranlı yetkililere dayandırdığı haberine göre Fahrizade, bin 600 kilometre uzaklıktaki bir yerden Mossad keskin nişancısı tarafından vuruldu.

Haberin detayında Fahrizade’nin ilerlediği yola yerleştirilen ve yüksek teknolojili kameralar ile yapay zekaya sahip makineli tüfeğin bulunduğu bir pick-up araçtan uydu aracılığıyla ateş edildiği aktarıldı. Keskin nişancının ateş ettiği süredeki saniyelik oynama için ise yapay zekadan yararlanıldı.

Toplamda 15 el ateş edilen saldırıda, Fahrizade’nin yanında yolculuk yapan eşinin hiçbir zarar görmediği belirtildi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, pazar günü düzenlediği haftalık basın toplantısında, New York Times’ın iddialarını reddederek, “yalnızca gazete haberi” olduğunu söyledi.

Hatipzade, İran istihbaratının olaya karışan tüm kişiler dahil olmak üzere suikasta dair tüm ayrıntılara sahip olduğunu ifade etti.

Fahrizade'nin ölümünün ardından İran'ın nükleer çalışmalarının hızla devam etmesi üzerine saldırının İranlı yetkilililer tarafından kamuflaj için yapıldığı ve bilim insanının hala çalışmalarını sürdürdüğü iddia edilmişti.