Prens Salman, Türkiye ziyareti öncesi Kahire’de Sisi ile görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Türkiye ziyareti öncesinde Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Kahire’de bir araya geldi.

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Salman, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Suudi Arabistan devlet haber ajansı SPA, Muhammed bin Salman’ın Mısır, Ürdün ve Türkiye’yi kapsayan gezisinde ikili ilişkileri geliştirmek için temaslarda bulunacağını yazdı.

Prens Salman, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki konsolosluk binasında 2018 yılında öldürülmesinin ardından ilk defa bölge ülkelerine resmi ziyarette bulunuyor. Salman en son ziyaretini 2018’de Mısır’a, 2019 yılında ise Japonya’ya gerçekleştirmişti.

Muhammed bin Salman Mısır’dan Ürdün’e, daha sonrasında da Türkiye’ye geçecek. Prens Salman’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başkent Ankara’da bir araya gelmesi bekleniyor.

Öte yandan Mısırlı iş adamlarından oluşan bir heyetin, Nitelikli Sanayi Bölgeleri (QIZ) anlaşmasını görüşmek üzere Tel Aviv’e geldiği ifade edildi.

İsrail Dışişleri ve Ekonomi Bakanlıkları tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, Mısırlı heyetin tekstil ve giyim sektörlerinde faaliyet gösteren iş adamlarından oluştuğu belirtildi.

Söz konusu açıklamada, ziyaretin, yaklaşık 10 yıl aranın ardından İsrail’deki özel sektöre yapılan ilk ziyaret olduğu dile getirildi.