İranlı bilgisayar korsanları Türkiye'yi hedef aldı

İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı'na bağlı bir hacker grubu olan MuddyWater'ın, Türkiye’ye yapılan siber saldırıların arkasında olduğu iddia edildi.

İran’ın Kasım 2021'den bu yana Türkiye’deki hükümet ve özel web sitelerini hedef alan devlet destekli bilgisayar korsanları aracılığıyla siber saldırılar düzenlediği iddia ediliyor.

Arab News’de yer alan Menekşe Tokyay’ın haberine göre, İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bir hacker grubu olan MuddyWater’ın PDF ve Microsoft Office belgelerini kullanarak kimlik avı amaçlı siber saldırılar düzenlediği öne sürülüyor.

Siber saldırıların son zamanlarda arttığını belirten uzmanlar, Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve İsrail gibi ülkelerle ilişkileri normalleştirme girişimlerine bir tepki olduğunu düşünüyor.

MuddyWater, son iki yıldır ABD, Avrupa, Orta Doğu ve Güney Asya'daki devlet ağlarına karşı, devlet çıkarları için siber casusluk, fidye yazılımları ve fikri mülkiyeti çalmak amacıyla yaptığı saldırılarla tanınıyor.

İran’ın son zamanlarda yabancı devletlere yönelik siber saldırıları artırdığına dikkat çeken ABD’li eski Albay Rich Outzen, "İran 2007'den beri giderek daha yetenekli ve sofistike bir siber aktör haline geldi" yorumunu yaptı.