Mossad'tan İran dosyasına kritik atama

İsrail dış istihbarat servisi Mossad, İran dosyasına yeni bir başkan yardımcısı atadı. Atanan isim açıklanmazken yapılan açıklamada yalnızca 'A' harfi kullanıldı.

Mossad, İran dosyasının operasyonel yönünü ele alan birimin başkan yardımcılığına yeni bir isim atadı. 

Şarku'l Avsat'ta yer alan habere göre, yeni yetkili, çalışmalarının büyük bir bölümünün İran meselesinden oluşturduğu İstihbarat Birimi (bilgi toplama ve analiz) başkanlığı görevini üstlenen başka bir kadınla birlikte yeni görevine getirildi. 

Yapılan atama ile birlikte Mossad İran ile yürütülen istihbarat biriminin tamamını kadınlara devretmiş oldu. Tarihinde ilk kez bu tür atamalarla ilgili yazılı bir açıklama yapan Mossad, yetkililerin isimlerini yayınlamadan sadece adlarının ilk harfleriyle atıfta bulundu. Halihazırda görev yapan ‘K’nin yerine ‘A’nın İstihbarat Birimi Direktörü pozisyonuna getirildiğini ve aynı zamanda Mossad tarihinde bu pozisyona gelen ilk kadın olduğunu söyledi.

Mossad açıklamasında, “İran Birimi Başkanı, İran tehdidinin tüm yönlerini ele almada Mossad stratejisinden ve İsrail ordusu ve tüm güvenlik servisleriyle birlikte teşkilattaki operasyonların, teknolojinin ve istihbaratların entegrasyonuna liderlik etmekten sorumludur. Aynı zamanda istihbaratın kıdemlilerinden olan ‘K’, şu anda teşkilatın en üst, en önemli ve etkili pozisyonlarından birinde görev almaktadır” ifadelerine yer verdi.