Çin'de yeni virüs alarmı: Monkey B

Dünya koronavirüs ve varyantları le mücadele ederken Çin'de yeni bir virüs için alarm verildi. Monkey B (BV) virüsü nedeniyle 27 Mayıs'ta bir veteriner hayatını kaybetti.

Çin'in başkneti Pekin'de, ölü iki maymun üzerinde çalışmalarını sürdüren 53 yaşındaki veteriner Monkey B adı verilen virüs nedeniyle hayatını kaybetti. 

Veterinerin ölümünün ardından Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden yapılan açıklamada; öncelikli bulguların bulantı ve kusma olduğu, bir süre sonra da ateş ve nörolojik semptomlar gözlemlendiği açıklandı.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, veterinerde virüsün tespit edilmesinin ardından omurilik sıvısı, kan, burun sürüntüsü, boğaz sürüntüsü ve plazma dahil olmak üzere birçok örnek topladı.

MONKEY B (BV) NEDİR?

Son derece nadir olan Monkey B virüsü, enfekte bir makak maymunu tarafından ısırıldığında ya da vücutta oluşan herhangi bir yara ile temas olduğunda gözlemlenir. Kısa sürede müdahale edilmediğinde ateş, baş ağrısı, kusma, rahatsızlık (halsizlik) ve boyun ve sırt tutulması görülür. 

İleri safhalarda solunum güçlükleri, görme sorunları, kraniyal sinir anormallikleri, bilinç kaybı ve kısmi felç (parezi) ortaya çıkabilir. 

Herpes virüsü olarak da bilinen 'B' virüsü enfeksiyonuna en fazla laboratuvarda bulunur. Primat makak maymunlarına temasın ardından aktive olan virüs, bir maymunun merkezi sinir sistemi (CNS) dokusunda, tükürüğünde ve maymun böbrek hücre kültürlerinde canlı kalabilir. Virüs ayrıca 37°C'de 7 güne kadar veya 4°C'de haftalarca hayatta kalabilir.